Ministri v stredu rozhodnú o posunutí termínu asistovaného sčítania obyvateľstva

Ilustračný obrázok. (Zdroj: Pixabay)

Na rokovaní vlády SR v stredu 20. januára budú ministri schvaľovať aj novelu zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v tomto roku. Na 70. zasadnutie vlády ho predložil Štatistický úrad SR, ktorý v tomto prípade navrhuje aj využitie skráteného legislatívneho konania. Cieľom návrhu zákona je ustanoviť, aby sa asistované sčítanie vykonalo neskôr ako v dobe sčítania obyvateľov.

Takzvané asistované sčítanie slúži pre tých, ktorí sa nemôžu alebo nevedia sami, alebo s pomocou blízkych elektronicky sčítať. Zmenu si podľa návrhu zákona vyžiadala epidemická situácia na Slovensku.

„Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z odôvodneného predpokladu pretrvávania závažnej epidemickej situácie spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 v SR aj počas blížiacej sa doby sčítania obyvateľov (15. február 2021 až 31. marec 2021) v rámci sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 v Slovenskej republike,“ uvádza sa v predkladacej správe. Podľa návrhu zákona by mali obce vykonať od 1. apríla do 31. októbra 2021 dosčítavanie, ktorým zabezpečia asistované sčítanie

Zmena by mala predísť ďalšiemu zvýšeniu ohrozenia zdravia najzraniteľnejšej časti obyvateľov ochorením COVID-19 v čase vrcholiacej pandémie, zabrániť zníženiu kvality a komplexnosti výsledkov sčítania obyvateľov a tým aj k čiastočnému znehodnoteniu celkových výsledkov projektu Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič požiadal štáty EÚ o zapožičanie vakcín

Matovič požiadal štáty EÚ o zapožičanie vakcín

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) požiadal členské štáty Európskej únie (EÚ) o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín alebo vyslania zdravotníckych pracovníkov. Zároveň víta aj iniciatívu Európskej komisie (EK) na navýšenie národných kapacít sekvenovania, čo umožní nové mutácie..

Odoberajte náš newsletter