Nová Bezpečnostná stratégia bude riešiť aj dezinformácie, tvrdí Valášek zo Za ľudí

Tomáš Valášek (Zdroj: SITA)

Nová pripravovaná koncepcia bezpečnostného systému štátu má zjednodušiť mechanizmus, ktorým sa SR riadi od najvyšších celoštátnych úrovní až po poslednú najmenšiu obec. Po skončení Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre európske záležitosti to dnes vyhlásil jeho predseda Tomáš Valášek (Za ľudí). Dodal, že systém je potrebné nielen zjednodušiť, ale aj „cvičiť“.

Ako ďalej priblížil, bezpečnostnú stratégiu na dnešnom zasadnutí výboru predložil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS). Nová Bezpečnostná stratégia SR reaguje na tradičné alebo nové hrozby. Ide napríklad o zásahy do kybernetickej bezpečnosti štátu či dezinformácie.

Bezpečnostná stratégia je podľa Valáška niečo, čo si zaslúži živú diskusiu. Vypracovaním návrhu Bezpečnostnej stratégie SR bolo spolu s ostatnými ministerstvami poverené Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). Vláda SR sa zaviazala prijať novú bezpečnostnú a obrannú stratégiu vo svojom programovom vyhlásení.

S Ruskom problém nemáme

Predseda výboru zároveň doplnil, že USA sú strategickým partnerom Slovenska. „Máme vzťah s USA, ktorý je hlavne obranný, ale je aj o klimatických zmenách, o nastavení systému pravidiel v online komunite, o vzťahu k Rusku a je aj o vzťahu k iným témam, ktoré nás zaujímajú,“ vysvetlil Valášek. Tiež zdôraznil, že SR nemá „zásadný fundamentálny problém“ ani s ruským národom ani s Ruskou federáciou.

„Za normálnych okolností by sme si želali čo najlepšie vzťahy či politické, obchodné alebo iné,“ vysvetlil Valášek s tým, že SR má problém len s konkrétnymi krokmi ruskej vlády. V súvislosti so zatknutím ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného skonštatoval, že je absurdné, „že sa ušije takáto búda na niekoho a hodí sa do väzenia len preto, že je politický nepohodlný, obzvlášť vo svetle toho, že ten istý režim ho vyhnal do zahraničia, aby si zachránil holý život.“

Zachráni nás len očkovanie

Valášek na záver vyhlásil, že téma vakcín bola a ešte bude otvorená na koaličnej rade aj s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO). Domnieva sa, že lockdown a plošné testovanie sú dôležité, ale podľa neho sa ním len kupuje čas.

Tvrdí, že cestou je iba očkovanie, ktoré pomôže vybudovať imunitu a tiež otvoriť ekonomiku. Predseda výboru je presvedčený, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby Slovensko získalo vakcíny, ktoré sú na trhu dostupné.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter