Ambulantné sestry považujú zovšeobecňovanie nedostupnosti ambulantnej zdravotnej starostlivosti za neobjektívne

Zdravotná sestra pri novom boxe na sterilnú prípravu roztokov a liečiv - laminárny box, na novorodeneckom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina. Zdroj: SITA

Zovšeobecňovanie problematiky nedostupnosti ambulantnej zdravotnej starostlivosti na celý ambulantný sektor je neobjektívne a nespravodlivé voči tým, ktorí pracujú obetavo a s vysokým nasadením. V reakcii na výzvu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline to uviedla predsedníčka Odbornej sekcie ambulantných sestier a pôrodných asistentiek Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Zuzana Gavalierová.

FNsP Žilina zverejnila spomínanú výzvu ako reakciu na zvyšujúce sa množstvo pacientov hospitalizovaných v kritickom stave. Obrátila sa na tých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí počas pandémie ochorenia COVID-19 prestali ordinovať či obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií.

Podľa Gavalierovej v súčasnosti existujú nástroje na objektívne a precízne posúdenie činnosti ambulantných lekárov na základe počtu hodín, keď lekár je pripojený k elektronickému systému, či na základe počtu ošetrených pacientov.

„Kontrolné mechanizmy, ktoré majú k dispozícii vyššie územné celky ako zriaďovatelia dotknutých ambulancií je potrebné naplno využívať a v prípade opodstatnenosti aj použiť sankcie voči tým, ktorí nedodržiavajú ordinačné hodiny či pracovnú dobu, prípadne na základe sťažností pacientov. Preto apelujeme na zdravotnícky odbor úradu samosprávneho kraja, aby si konal svoje povinnosti a riešil adresne sťažnosti pacientov či zdravotníckych zariadení voči tým, ktorých sa to týka,” poznamenala Gavalierová.

Zovšeobecňovanie pochybení na celý ambulantný sektor podľa nej iba zhoršuje aktuálnu situáciu. „Takéto vyjadrenia eskalujú úzkosť až paniku, zvlášť u osôb psychicky labilných. Už dnes vidíme v praxi dopady vo forme toho, že pacienti volajú, aby si urobili zásoby liekov pre prípad, že ambulancie nebudú ordinovať a verbalizujú svoj nepokoj a frustráciu,” podotkla Gavalierová.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter