Správca systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek bude neziskovou organizáciou

Ilustračný obrázok (Pexels.com)

Správca systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek bude neziskovou organizáciou. Pre agentúru SITA to uviedla Lucia Morvai, zástupkyňa konzorcia združení výrobcov a obchodníkov, ktorí spoločne zakladajú správcu zálohového systému. Od spustenia zálohovania plastových fliaš a plechoviek budú zákazníci platiť za nápojové fľaše a plechovky 15 centov naviac. Tie sa pripočítajú k cene nápoja a po vrátení fľaše alebo plechovky ich zákazník dostane naspäť v zálohovacom automate alebo pri pokladni v obchode.

Peniaze za fľaše, ktoré si ľudia v obchode kúpia, no následne ich nepôjdu vrátiť, sa vrátia správcovi, ktorý ich bude viesť na transparentnom účte. Keďže bude neziskovou organizáciou, na základe zákona bude povinný takýto prebytok hospodárenia použiť výlučne na rozvoj a vylepšovanie systému zálohovania. MŽP SR bude na základe návrhu predloženého správcom schvaľovať, ako budú peniaze z nevyzbieraných záloh nad stanovenou hranicou využité.

Systém zálohovania má fungovať na 6 500 obchodných miestach. V obchodných prevádzkach, v ktorých nebude mať prevádzkovanie automatu z ekonomického hľadiska význam, budú mať na starosti prijímanie fliaš a plechoviek či vrátenie záloh napríklad pokladníci. Fľaše bude možné vrátiť len v prípade, že budú obsahovať čiarový kód, ktorý bol registrovaný u správcu zálohového systému pred uvedením na trh. Aby sa však odstránili tie, ktoré sa v súčasnosti už vyskytujú napríklad v prírode, chystá MŽP SR popri zálohovaní špeciálny projekt, vďaka ktorému bude možné počas určitého obdobia vrátiť za odplatu aj fľaše, ktoré čiarový kód obsahovať nebudú. Podrobnosti projektu ešte budú predmetom diskusie aj so správcom. Po spustení zálohovania výrobcovia začnú fľaše a plechovky označovať špeciálnym logom zálohovania a textom „Zálohovaný“.

Stratu, ktorú bude systém zálohovania vytvárať, budú uhrádzať výrobcovia nápojov. „Zabehnutý zálohový systém je štandardne deficitný a nakoľko ide o systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, deficit hospodárenia je vždy financovaný poplatkami výrobcov,“ povedala Lucia Morvai.

Systém zálohovania bude na Slovensku prevádzkovať Správca zálohového systému – nezisková organizácia, ktorú zakladajú Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd spoločne so Slovenským zväzom výrobcov piva a sladu, Slovenskou alianciou moderného obchodu a Zväzom obchodu SR. Organizácie spolu vytvorili konzorcium, ktoré vyhralo výberové konanie na správcu ako jediný záujemca. Zálohovanie plastových PET fliaš a plechoviek bude na Slovensku spustené od 1. januára 2022.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter