V Berlíne plánujú nové kvóty. Až 35% úradníkov musí mať migračné korene

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Viac ako každý tretí štátny úradník v Berlíne by mal pochádzať z migračného prostredia. Vyplýva to z návrhu tamojšej ľavicovo-zelenej koalície. Má sa tým zabrániť štrukturálnej diskriminácii.

Berlín by sa mohol stať vôbec prvou spolkovou krajinou v Nemecku, ktorá zavedie kvóty na prijímanie migrantov do verejnej služby. Malo by ísť o podiel 35%, ktorý kopíruje celkový podiel ľudí z prisťahovaleckého prostredia žijúcich v tomto meste.

Ide pritom o pohyblivú kvótu, ktorá znamená, že ak sa podiel obyvateľstva s cudzími koreňmi zvýši nad hranicu 50%, domorodí Nemci v hlavnom meste, ktoré je zároveň samostatnou spolkovou republikou, v podstate stratia väčšinovú kontrolu aj nad svojimi kľúčovými inštitúciami.

Návrh zodpovedajúcej legislatívy majú v rukách noviny Tagesspiegel a červeno-zelená koalícia s ním podľa tohto média plánuje vyrukovať na jeseň pred voľbami. Zákon sa bude týkať celej štátnej správy, ale aj štátnych podnikov, prokuratúry či súdov.

„Tvrdíme, že všetci ľudia v tomto meste majú rovnaké príležitosti. Neakceptujeme štrukturálnu diskrimináciu,“ povedala v tejto súvislosti pre Tagesspiegel ľavicová berlínska senátorka pre oblasť práce, integrácie a sociálnych vecí Elke Breitenbachová s tým, že rozmanitosť Berlína sa musí vo verenej správe odraziť.

Zákon je tiež napísaný politicky korektnejším slovníkom. V celom jeho znení sa napríklad neobjavuje pojem integrácia a výraz „migračné pozadie“ sa zamieňa za slovné spojenie „osoba s migračnou históriou“.

Podiel migrantov pracujúcich vo verejných inštitúciach a podnikoch v Berlíne sa aktuálne odhaduje na zhruba 12%. V niektorých oblastiach je ešte nižší, no opačným prípadom je napríklad policajný zbor, v ktorom pôsobí až 38% ľudí z prisťahovaleckého prostredia.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

18

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji druhej generácie vakcín proti koronavírusu. Oznámil to v utorok rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ako dodal, spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou plánuje vo štvrtok navštíviť Izrael. S tamojším premiérom..

Odoberajte náš newsletter