Organizáciám, ktoré obviňujú Izrael z apartheidu, chce minister zakázať pôsobiť na školách

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Ľudskoprávne organizácie, ktoré obviňujú Izrael z apartheidu, nebudú môcť pôsobiť na tamojších školách. Vyhlásil to izraelský minister vzdelávania Joav Galant. Politiku Izraela voči Palestínčanom označila minulý týždeň organizácia B’Tselem za systematické uplatňovanie apartheidu.

Slovo apartheid je pritom v Izraeli tabuizované a zvyčajne prichádza od najtvrdších kritikov krajiny. Jeho používanie dôrazne odmietajú vedúci predstavitelia aj bežní občania židovského štátu. Minister v nedeľu večer oznámil, že vedúceho svojho úradu vyzval, aby organizáciám, ktoré nazývajú Izrael „štátom apartheidu alebo znevažujú izraelských vojakov“ zakázal vstupovať do škôl.

„Ministerstvo vzdelávania pod mojím vedením zdvihlo zástavu podpory židovských, demokratických a sionistických hodnôt,“ napísal minister na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Agentúra AP upozorňuje, že nie je isté, či má na takéto rozhodnutie právomoc.

Organizácia B’Tselem sa zaoberala situáciou na okupovanom Západnom brehu, v Pásme Gazy, ktoré podlieha izraelskému embargu, v anektovanom východnom Jeruzaleme a samotnom Izraeli. Palestínčania v týchto štyroch oblastiach podliehajú rôznym formám kontroly a v porovnaní so Židmi sú ich práva porušované v celom regióne siahajúcom od Stredozemného mora po rieku Jordán. V reakcii na ministrovo oznámenie organizácia uviedla, že sa nenechá zastrašiť a v pondelok o problematike zorganizovala videokonferenciu v škole v severoizraelskom meste Haifa.

Izrael sa označuje za demokraciu. Zhruba 20 percent z jeho viac ako 9,3 milióna obyvateľov tvoria Arabi, ktorí majú garantované občianske práva. Podľa ľudskoprávnych aktivistov však čelia diskriminácii v rôznych oblastiach, akými sú ubytovanie alebo voľný pohyb osôb.

Izraelská vláda poukazuje na to, že arabskí občania majú zastúpenie v parlamente, slúžia vo vládnych úradoch a v rôznych oblastiach pracujú spolu so židovskými obyvateľmi.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji vakcín

Rakúsko a Dánsko budú spolupracovať s Izraelom pri vývoji druhej generácie vakcín proti koronavírusu. Oznámil to v utorok rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ako dodal, spolu s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou plánuje vo štvrtok navštíviť Izrael. S tamojším premiérom..

Odoberajte náš newsletter