Médiá to trochu prehnali, nebudem sa odvolávať ako Galileo, vraví Banáš po prekonaní Covid-19

Jozef Banáš (Zdroj: SITA)

Spisovateľ, bývalý politik a diplomat Jozef Banáš na Facebooku po prekonaní ochorenia Covid-19 uviedol, že médiá jeho stav dramatizovali, lebo to pre ne bola dobrá téma, nakoľko je koronaskeptikom. Aj napriek tomu, že ho táto infekcia potrápila, nemieni sa odvolávať ako Galileo a je presvedčený, že absurdné situácie, kedy sa napríklad niekto prechádza v lese v rúšku, nie sú prejavom zodpovednosti.

Najpopulárnejší slovenský publicista Jozef Banáš sa na sociálnej sieti po niekoľkých dňoch opäť vyjadril k svojmu prekonaniu ochorenia Covid-19. Podľa vlastných slov sa stále rýchlejšie unaví a má aj problémy s dýchaním, no zo dňa na deň sa vraj cíti lepšie.

„Musím povedať, že môj stav bol vážny, ale určite som nepatril k tým, ktorí by covid prežívali dajako dramaticky. Sú ľudia, ktorí sú na tom podstatne horšie. Len médiá to trochu pri informovaní o mojom pobyte v nemocnici a priebehu choroby prehnali, hoci chápem, že Banáš a jeho ‚Pavlovské obrátenie sa na vieru‘ je dobrá a aktuálna téma,“ pokračuje.

Novinári by vraj nemali strašiť

Zároveň apeloval na novinárov aby aj vo všeobecnosti rozlišovali medzi vedením k zodpovednosti a strašením občanov. Naráža pritom na sústavné zábery injekcií, truhiel, pohrebov a podobne.

Banáš sa opäť priznáva, že bol pyšný a nahováral si, že koronavírus ho aj vďaka dobrej kondícii neohrozí, no nakoniec vraj dostal „zaucho,“ aby sa spamätal. V dôsledku svojho zdravotného stavu údajne schudol 9 kíl a zistil, že treba rešpektovať a dodržiavať hygienické nariadenia.

„To však neznamená, že teraz budem odvolávať ako Galileo. Stále som presvedčený, že keď sa prechádza, alebo beží pustým lesom niekto s rúškom, nie je to prejav zodpovednosti, ale vystrašenosti. Rovnako som presvedčený, že budovanie prirodzenej imunity správnou životosprávou je zmysluplnejšie ako očkovanie. Prirodzene kto sa dá očkovať, je to vec jeho slobodného rozhodnutia,“ dodáva.

Uvedomil si svoju bezmocnosť

Spisovateľ sa k prekonaniu ochorenia prvýkrát verejne vyjadril 11. januára. Podobne ako dnes, aj vtedy napísal, že síce ochorenie zľahčoval, lebo si myslel, že ho ohroziť nemôže, ale vraj ho nikdy nepopieral, no iba kládol rôzne skeptické otázky.

„Keď sa človek dostane do takejto situácie, že skončí v nemocnici, vtedy sa najviac ľudsky, morálne a hodnotovo posúva. Naraz si uvedomí svoju bezmocnosť, hoci si myslel, že svoj osud ovláda, že má vôľu a vie si mnohé zariadiť. No a Pánboh sa len tak pozerá a myslí si svoje,“ uviedol vtedy.

Vinczeová: Nič iné sme s otcom neriešili

Očakávané vyjadrenie nadväzovalo na verejné vystúpenie jeho dcéry Adely Vinczeovej a zaťa Viktora Vinczeho, ktorí tesne pred Vianocami publikovali video, v ktorom sa nechali počuť, že Banáš musel byť kvôli Covid-19 hospitalizovaný v nemocnici a na svojich známych, priateľov či vôbec širokú verejnosť apelovali, aby toto ochorenie nepodceňovali.

„Nič iné sme s otcom predtým, než ochorel, neriešili, iba koronu. Asi viete, že mal na koronu trochu iný názor. Hovorím v minulom čase, lebo možno už teraz trochu pozmenil ten názor,“ podotkla napríklad Vinczeová, ktorá podľa vlastných slov otca sama nakazila a mierne ťažký priebeh mal aj jej manžel.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

27

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 223 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra..

Odoberajte náš newsletter