Sociologička Porubänová: Ľudia sú už deprimovaní. Vôbec nie je isté, či sa testovaniu podvolia

Silvia Porubänová (Zdroj: archív S.Porubänovej)

To, či občania budú ochotní podvoliť sa podmienkam testovania, ktorá nastaví vláda, vôbec nie je isté. Ešte pred definitívnym rozhodnutím, ktoré padlo v nedeľu, to skonštatovala sociologička Silvia Porubänová. Kabinet, ktorý by fungoval takýmto spôsobom, si vraj ani nepamätá.

Zatiaľ, čo vláda cez víkend rozhodovala o tom, či sa uskutoční plošné testovanie a v akej podobe bude prebiehať, z odbornej obce už bolo počuť úvahy o tom, či vôbec budú občania ochotní ho akceptovať. Najmä v kontexte celkovej reputácie kabinetu a jej zmätočnej komunikácie v poslednom období.

Svoju skepsu v tomto smere vyjadrila pre Pravdu aj známa sociologička Silvia Porubänová. „Ľudia sú takí deprimovaní a smutní, že potreba jednoznačných a zrozumiteľných riešení je nevyhnutná. Jednoducho ich potrebujeme cítiť a počuť. Ak ľudia naopak počúvajú len správy o tom, ako lídri nie sú schopní dohodnúť sa, je to posledná kvapka pre ich trpezlivosť,“ myslí si.

Podľa jej názoru za takýchto okolností nie je namieste očakávať, že občania budú súdržní a solidárni. „Dokonca nie je isté, že budú ochotní podvoliť sa a ísť na celoplošné testovanie, keďže ho nebudú vnímať ako konsenzuálne a prospešné,“ dodala Porubänová.

Kriticky sa stavia aj voči spochybňovaniu názorov vedeckých autorít, čím sa v ostatnom čase zviditeľnil najmä premiér Igor Matovič. „Osobne si nepamätám vládu, ktorá by fungovala takýmto spôsobom. Nedá sa to vysvetľovať iba pandémiou, pretože vždy existujú krízové momenty, na ktoré musí vedieť vláda reagovať. Potreba správnej komunikácie a dôveryhodnosti nie je vlastná len pandemickej situácii. Potrebujeme ju aj v iných ťažkých časoch,“ upozorňuje.

Podľa sociologičky môže byť dôveryhodnosť našej vlády ohrozená aj po skončení pandémie. „Komunikácia sa jednoznačne musí zmeniť. Ak nie, zrejme vláda nevydrží. A nemusí sa to skončiť len rekonštrukciou, ale aj predčasnými voľbami,“ konštatuje na záver.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

34

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 223 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra..

Odoberajte náš newsletter