V najvyšších polohách všetkých pohorí platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay

V najvyšších polohách všetkých pohorí dnes platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice). Je dôsledkom poslednej periódy sneženia (72 hod), počas ktorej napadlo do 80 centimetrov nového snehu, ktorý padal navyše za súčinnosti vetra.

Frontálny systém sa pohyboval od severozápadu, preto sú nové zrážky sústredené najmä na južne orientovaných expozíciách. Na severných expozíciách je problematická prisnežená povrchová inoväť, ktorá sa vytvorila na povrchu snehovej pokrývky počas mrazivých dní pred príchodom frontu. Nebezpečné miesta sa tak nachádzajú na všetkých orientáciách. Informuje o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Dlhodobo nízke teploty neprajú stabilizácii snehovej pokrývky, preto je predpoklad, že v kritických miestach (záveterné strany vysokých polôh, veľmi strmé svahy) sa situácia bude zhoršovať. Sneh si zachováva prachový charakter, uvoľniť lavínu je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Platí to obvzlášť na strmých svahoch. Počas dňa sa môžu vyskytovať aj spontánne lavíny. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

V priebehu dnešného rána pretrvávalo v horských oblastiach zamračené počasie so slabým snežením, nízkymi teplotami a silným vetrom severozápadných smerov, ktorý dosahoval v najvyšších polohách rýchlosť až 23 metrov za sekundu (82 km/h) v nárazoch.

Ranná teplota sa pohybovala od -24 stupňov Celzia, v najvyšších polohách po -12 stupňov Celzia na podhorí. Sneh z poslednej periódy sneženia v hrúbke 80 centimetrov je uložený hlavne na južne orientovaných expozíciách. V pohoriach je rozložený veľmi nerovnomerne, najviac je akumulovaný v pásme hornej hranice lesa a na záveterných stranách hrebeňov (prevažne juhovýchodných). Na hrebeňoch sú často vytvorené mohutné preveje a záveje.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu pribudlo 223 úmrtí

Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 223 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra..

Odoberajte náš newsletter