NATO je garantom našej bezpečnosti, s Bidenom musí EÚ spolupracovať, tvrdí Klus

Martin Klus (Zdroj: SITA)

Severoatlantická aliancia (NATO) je hlavným garantom našej bezpečnosti a priestorom na diskusiu o aktuálnych výzvach či hrozbách. Meniacu sa transatlantickú realitu, či už ide o nástup novej administratívy v Spojených štátoch amerických alebo odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ), treba vnímať ako príležitosť. Povedal to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Dodal, že mlčanie v transatlantických vzťahoch medzi Európou a USA viac neprichádza do úvahy.

„Mali by sme našim americkým priateľom ukázať, že sme pre nich partnermi prvej, nie poslednej voľby. Iba tak spolu tvoríme politický Západ, ktorý bude schopný efektívne čeliť globálnym výzvam,” doplnil Klus počas online rokovania predstaviteľov rezortov diplomacie krajín Vyšehradskej skupiny (V4) a Spojeného kráľovstva.

Hlavnou témou videokonferencie bola otázka budúcnosti vzájomných vzťahoch po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, ako aj výmena názorov na zahraničnopolitické témy, vrátane očakávaní od novej vládnej administratívy v USA, spolupráci v kybernetickej bezpečnosti a boji proti dezinformáciám či stability v krajinách Východného partnerstva a západného Balkánu.

Vzťahy po Brexite musíme udržať

Dohodu medzi Londýnom a Bruselom o usporiadaní budúcich obchodných vzťahov, ktorú dosiahli vyjednávači koncom roka 2020, označili partneri za veľký úspech. Udržiava podľa nich obchodné kanály čo najviac otvorené a poskytuje občanom právnu istotu.

„Do budúcna bude dôležité nielen nepretrhnúť súčasné väzby, ale ešte viac prehĺbiť spoluprácu, napríklad aj v oblasti vzdelávania. Množstvo mladých ľudí zo Slovenska či susedných krajín má naďalej záujem o študentské alebo vedecké pobyty na britských ostrovoch. Budeme preto pozorne sledovať, aké nové možnosti sa pred nimi otvoria na britských univerzitách aj po odchode Spojeného kráľovstva z programu Erasmus+,“ uviedol Klus.

Transatlantické vzťahy za administratívy Bidena

V reakcii na očakávania spojené s blížiacim sa nástupom Joea Bidena do funkcie prezidenta USA sa partneri zhodli, že treba investovať viac do budúcnosti transatlantických vzťahoch a rozvoja strategického dialógu. „Musíme identifikovať, kde by mala Európa robiť viac v otázke zdieľania zodpovednosti s našimi transatlantickými spojencami. Musíme mať jasno vo svojej vízii transatlantických vzťahov,“ priblížil štátny tajomník.

Jednou z výziev, ktorým bude svet v roku 2021 čeliť, sú aj nebezpečné dezinformačné kampane. Tie zneužili pandémiu ochorenia COVID-19 na ešte väčší rozmach. Slovensko podľa Klusa víta novú stratégiu kybernetickej bezpečnosti EÚ aj nedávno zverejnený Akčný plán európskej demokracie, ktoré jasne preukazujú záväzok Únie zabezpečiť globálny a otvorený internet so silnými zárukami ochrany liberálnej demokracie, hodnôt právneho štátu a ľudských práv, vrátane slobody prejavu.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter