Daniš: Internetová oligarchia si môže kúpiť svet. Ak sa tomu spoločnosť nepostaví, príde digitálna diktatúra

Dag Daniš (Zdroj: reprofoto Aktuality.sk)

Technologická aristokracia dnes disponuje takou politickou a finančnou mocou, že si môže takpovediac kúpiť svet. Ak sa voči tomu spoločnosť nepostaví, hrozí jej pád do digitálnej diktatúry. V súvislosti s doposiaľ najväčšou vlnou internetovej cenzúry to píše redaktor denníka Postoj Dag Daniš.

Slovenský konzervatívny komentátor Dag Daniš sa obáva, že pre slobodu nastávajú ťažké časy. Vyjadruje sa tak v súvislosti so zablokovaním dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa na platformách viacerých technologických spoločností ako Twitter, Facebook, YouTube či rovno s odstraňovaním celých konzervatívnych sociálnych sietí ako Parler.

„Tieto praktiky môžeme bez akéhokoľvek preháňania označiť ako nebezpečnú cenzúru. Nie štátnu. Súkromnú cenzúru, o ktorej rozhoduje finančná aristokracia – vlastníci sietí a dát. Tí dnes stoja vysoko nad bezmocnou politikou či nad úradmi. Sú dokonca silnejší než americký prezident,“ domnieva sa Daniš a varuje, že po obmene politikov v americkom Kongrese v prospech demokratov budú títo aristokrati ešte silnejší.

Regulovať? Áno, ale inak

Novinár nepopiera, že agresívny a nenávistný obsah treba vo virtuálnom priestore regulovať, no podľa jeho mienky by sa tak malo diať prostredníctvom zákonov, práva a štátnych mechanizmov.

Politika, ktorú vlastníci sociálnych sietí predvádzajú a ktorá vyrušuje napríklad už aj nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, v zmysle slov Daniša odkrýva dve závažné hrozby.

Prvou je tá, že skôr či neskôr môže prísť k cenzúrovaniu akéhokoľvek konzervatívneho názoru a druhá, že sila týchto spoločností je tak bezprecedentná, že umožňujú absolutistickú kontrolu nad spoločnosťou. Ovládajú vraj totiž naše súkromie a je od nich závislé prežitie akejkoľvek inej firmy.

Investujú do strán aj tretieho sektora

„Zašlo to tak ďaleko, že táto oligarchia si môže, obrazne povedané, kúpiť svet. Investuje do médií, do politických strán, do mimovládok. Cez siete nadácií financuje aktivistov a intelektuálov. A dozerá na to, aby klasická, poctivá ľavica – tá, ktorá bojovala proti moci súkromného kapitálu – neexistovala. A aby jej priestor obsadili neškodní a elitárski progresívci, ktorí skúmajú, či majú byť záchody pánske a dámske, alebo radšej ‚unisex,‘“ pokračuje.

„A ak sa proti tomu spoločnosť nepostaví, časom tu budeme mať to, čo niektorí autori nazývajú digital dictatorship. Digitálna diktatúra,“ uzatvára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

61

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter