Chmelár vyzval Slovákov na nenásilný odpor. Vláda Matoviča má vraj znaky autoritatívneho režimu

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár vyzval občanov Slovenska na odpor voči vláde. Dôvodom je skutočnosť, že správanie premiéra Igora Matoviča „vykazuje všetky znaky autoritatívneho režimu“ a vraj žije v paralelnom vesmíre, kde pre neho neexistujú žiadne zákony, pravidlá či normy, ale iba „svojvôľa nevyspytateľného diktátora“.

Tým má na mysli najmä jeho nápad s celoplošným testovaním obyvateľstva, ktorý zamietli lekári, vedci, samosprávy, univerzity, nemocnice či dokonca koaliční partneri a podľa poprednej epidemiologičky Alexandry Bražinovej táto akcia navyše prináša zvýšené riziko šírenia infekcie. „Treba počúvať tých, ktorí tomu rozumejú, nie tých, ktorí to riadia,“ prizvukuje Chmelár.

„Počúvajme ich argumenty, aj keď nám ich slová niekedy nemusia zapadať do myšlienkových schém. Situácia je príliš vážna na to, aby sme znevažovali odborníkov. Naopak, mali by sme byť na našich vedcov hrdí. V náročných podmienkach odvádzajú špičkovú prácu, porovnateľnú s tými najlepšími svetovými expertnými centrami, ktorá pomáha celej spoločnosti,“ pokračuje.

Zvyšok koalície sa za ľudí nepostaví

Občiansky odpor podľa neho legitimuje aj tá skutočnosť, že od zvyšných vládnych strán nemožno očakávať, že sa „postavia na stranu ľudí“. SaS je svojim submisívnym správaním vraj súčasťou problému, Sme rodina je podľa neho ochotná podporiť premiéra a akurát si za to niečo na oplátku vypýta a strana Za ľudí údajne nepodporí pád Matoviča, dokým pre svojich ľudí nenájde záchranné člny.

„Ak ale nikto nevie donútiť premiéra, aby dodržiaval ústavu, legislatívu, kompetencie a dobré mravy, ak sa nedá spoliehať na štátne inštitúcie, že mu zabránia v páchaní činnosti, ktorá nás môže stáť ďalšie ľudské životy, potom dozrel čas na uplatnenie článku 32 Ústavy SR“, argumentuje.

Treba mať odvahu neposlúchnuť

Ten hovorí o tom, že občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.

V prípade, že bude podľa Chmelára Matovič, ktorý „stratil kontrolu nielen nad pandemickou situáciou, ale predovšetkým nad samým sebou“ trvať na celoplošnom testovaní, odpor by mal realizovaný pasívnou a nenásilnou formou. „Zobuďte sa! Nestačí vyjadriť nesúhlas, treba mať odvahu neposlúchnuť rozkazy a nariadenia predsedu vlády,“ uvádza k záveru.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

94

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter