Bittó-Cigániková: Zákony sa prijímajú z minúty na minútu. Odmietam sa na tom podieľať

Jana Cigániková (Zdroj: SITA)

Poslankyňa Jana Bittó-Cigániková na sociálnej sieti vysvetlila, prečo sa vo štvrtok v pléne zdržala hlasovania za balík legislatívnych zmien súvisiacich s pandémiou. Odmieta sa vraj podieľať na tom, keď sú zákony prijímané z minúty na minútu bez možnosti riadne si ich preštudovať. Tiež si myslí, že desaťtisícová sankcia za očkovanie mimo zoznamu uprednostených občanov povedie k znehodnocovaniu vakcín či dokonca ohrozeniu zdravotného stavu niektorých ľudí.

Osadenstvo Národnej rady SR včera schválilo balík zmien, ktorý má za cieľ zefektívniť boj proti pandémii ochorenia Covid-19. Za právnu úpravu zdvihlo palec hore 79 z celkovo 89 prítomných zákonodarcov.

Očkovanie sa bude po novom môcť realizovať aj mimo ambulancií, za protekčnú či neoprávnenú vakcináciu bude hroziť sankcia 10-tisíc eur, testovať budú môcť aj žiaci tretieho a štvrtého ročníka odboru zdravotnícky asistent, darovanie zdravotníckych pomôcok má byť byrokraticky jednoduchšie a nezamestnaní občania budú môcť pomáhať pri testovaní či očkovaní bez toho, aby boli vyškrtnutí z evidencie a podobne.

Pri navrhovaných zmenách väčšie nezhody neexistovali, čoho dôkazom je, že prešli pomerne hladko, no iná situácia bola pri predsedníčke zdravotníckeho parlamentného výboru Jane Bittó-Cigánikovej (SaS), ktorej prekážala nielen forma prijímania zákona, ktorá bola vraj extrémne rýchla, ale v konečnom dôsledku aj časť obsahu.

Nedalo sa počkať?

„Na tomto sa odmietam podieľať,“ napísala politička s tým, že hlasovania sa zdržala. Uviedla totiž, že nepovažuje za dobré a správne, aby sa prijímali zákony nie z hodiny na hodinu, ale „skôr z minúty na minútu“.

„Viem, že situácia je vážna a treba konať. Ale v tomto prípade som toho názoru, že pokojne by to počkalo aj do budúceho týždňa. Ja si chcem robiť poctivo svoju prácu a prinášať ľuďom lepšie a efektívnejšie riešenia. Žiaľ, nakoľko mi nebolo umožnené, aby som si návrhy riadne preštudovala, nemohla som dnes za ne zahlasovať,“ napísala.

Pokuta motivuje k vyhadzovaniu vakcín

V čase písania článku sa politička v ďalšom príspevku vrátila aj k obsahu zmien a konkrétne k sankcii, ktorá hrozí zdravotníckym zariadeniam za uprednostnenie vakcinácie osôb, ktoré sa nenachádzajú na schválenom zozname. Jej kritika sa niesla v podobnom duchu ako tá štvrtková od predsedu NR SR Borisa Kollára, ktorý sa nechal počuť, že je lepšie zaočkovať aj niekoho „z ulice“ ako musieť vakcínu znehodnotiť.

Cigániková si myslí, že táto pokuta odradí od očkovania ako takého, motivuje k vyhadzovaniu vakcín, ak sa narýchlo nepodarí nájsť povolenú náhradu za občana, ktorý sa nedostaví na miesto, a do tretice vraj ohrozí zdravotný stav v momentoch keď sa ľudia, ktorí boli zaočkovaní neoficiálne, dajú kvôli covid passu zaočkovať aj oficiálne.

„S návrhom nesúhlasili, dokonca verejne, zástupcovia všetkých 4 koaličných strán, ale nikto nepodal pozmeňujúci návrh na vyhodenie tejto hlúposti. Dôvod? Musí to dovoliť príslušný minister. Nedovolil. Ale ubezpečil nás, že to aj tak nebude vymáhať. A načo prijímame zákon, ktorý nikto nechce vymáhať a navádza na opačné konanie ako by sme chceli? No lebo premiér napísal neuvážený status a nedomyslel dôsledky svojho ‚príkazu ministrovi‘,“ uzatvára Bittó-Cigániková.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter