Amnesty International: Boje o Náhorný Karabach si vyžiadali životy desiatok civilistov

Azerbajdžanské tanky - Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Nedávne boje o Náhorný Karabach pripravili o život najmenej 146 civilistov vrátane detí a seniorov. Vyplýva to z novej správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI), ktorá vychádza z terénneho výskumu na oboch stranách konfliktu a uvádza podrobnosti o 18 útokoch. V tlačovej správe o tom informovala Olívia Strelková z Amnesty International Slovensko.

Arménske a azerbajdžanské ozbrojené sily počas konfliktu používali v obývaných oblastiach kazetovú a výbušnú muníciu, známu svojou nepresnosťou a veľkoplošnými ničivými následkami, uvádza AI. Neprimeranú muníciu používali často aj na miestach vzdialených od frontovej línie. Okrem veľkého počtu mŕtvych z radov civilistov si ich útoky vyžiadali aj stovky zranených, zničené obytné domy aj kľúčovú infraštruktúru.

Tímy AI navštívili po konflikte desiatky miest v Azerbajdžane a Arménsku, zozbierali informácie od 79 preživších, svedkov a príbuzných obetí, ale aj miestnych zastupiteľských úradov, vojenských orgánov či zamestnancov a zamestnankýň mimovládnych organizácií a médií. Organizácia tiež analyzovala úlomky použitej munície, preskúmala videozáznamy, fotografický materiál a satelitné snímky vyhotovené počas konfliktu.

“Arménske a azerbajdžanské orgány musia okamžite začať nezávislé vyšetrovanie svojich vojenských síl vo veci bezohľadného, rozsiahleho a nedbalého bombardovania v husto obývaných oblastiach. Teraz, keď lídri oboch strán začínajú pripravovať bezpečnostné opatrenia, je zásadné bezodkladne vyvodiť za tieto zločiny zodpovednosť a odškodniť ich obete,” upozornil riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

Boje o sporný región trvali 44 dní, od konca septembra do začiatku novembra 2020. Ukončila ich dohoda o prímerí sprostredkovaná Ruskom z 10. novembra.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter