Ekonóm z Čaputovej kancelárie: Psy nielen smrdia, brešú a hryzú, ale majú uhlíkovú stopu ako veľké SUV

Libor Melioris (Zdro: Facebook)

Hoci sú psy považované za najlepšieho priateľa človeka, z rôznych príčin na ne dokážeme mať ťažké srdce. Napadlo vás však niekedy hnevať sa na ne z dôvodu, že na planéte zanecháva výraznú uhlíkovú stopu? Ak nie, ekonóm Libor Melioris, ktorý pracuje v prezidentskej kancelárii, to urobil za vás.

V nedávnej ankete Denníka N o najdôležitejších grafoch uplynulého roka totiž uviedol nasledovné: „Pes nielenže smrdí, ale aj breše, obťažuje okolie, produkuje exkrementy, hryzie a dokonca môže človeka aj zabiť. Dohromady sú to len drobné charakterové zlyhania. Hlavnou chybou psov je, že ich uhlíková stopa je porovnateľná s veľkými automobilmi triedy SUV“.

Reagoval tým na extrémny záujem o zaobstaranie si psa počas pandémie, ktorý bol zaznamenaný a vyčíslený napríklad na Britských ostrovoch. „Vieme, že Britom bolo smutno a svoje problémy riešili sebecky. Briti začali vo veľkom kupovať psy,“ konštatuje Melioris.

Aj napriek tomu, že ide o typ informácie, ktorá je na prvý pohľad klamlivá a nemá zmysel jej verifikovaním strácať čas, o uhlíkovej stope štvornohých miláčikov predsa len štúdie existujú, hoci v malom množstve.

Pravda? Vôbec nie

„Jeden pokus z univerzity vo švédskom Lunde ukázal, že raz mal bernardín, čo je jedno z najväčších psích plemien, ročnú uhlíkovú stopu 90 kilogramov, no s iným modelom až 240 kilogramov,“ píše Denník E s tým, že čím menšia rasa psa, tým má aj menšiu uhlíkovú stopu, ktorá takmer bezvýhradne pramení zo skonzumovanej potravy.

Pre porovnanie, automobil typu SUV Toyota RAV4 so sedemlitrovou spotrebou benzínu vytvorí ročne uhlíkovú stopu asi 2 tony na 10-tisíc kilometrov. A pokiaľ ide o ľudí, priemerný Slovák je ročne zodpovedný za viac ako 5,5 tony skleníkových plynov a priemerný Európan za viac ako 8,5 tony.

Zjedzte bohatých

Nie je to pritom prvý Meliorisov kontroverzný prejav. Na internete sa napríklad ešte v roku 2019 objavila fotografia, na ktorej držal papier s upraveným komunistickým symbolom kosáku a kladiva. Namiesto kladiva mal vidličku a pod týmto symbolom sa nachádzal anglický nápis „Eat The Rich“, teda, „zjedzte bohatých“.

Ekonóm podľa profilu na kariérnej sociálnej sieti LinkedIn v minulosti pracoval ako makroekonóm pre Ministerstvo financií či OBSE. Administrátor populárnej facebookovej libertariánskej stránky Menej štátu ho tituluje ako „slovenská Greta Thunberg“.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

64

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter