Správanie premiéra k vedcom je nehorázne, tvrdí šéf lekárskej komory

V strede: Marián Kollár (Zdroj: SITA)

Slovenská lekárska komora síce nenašla s rezortom zdravotníctva spoločnú reč v celoplošnom testovaní, avšak v názore na očkovanie áno. Ako však na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal prezident komory Marian Kollár, vakcín je na Slovensku málo. Podľa neho je najdôležitejšie očkovať tých, ktorí prepĺňajú nemocnice, a to starších ľudí.

Problémom podľa Kollára nie je ani tak rýchlosť očkovania, na tú je Slovensko pripravené, avšak problémom je počet vakcín, ktorých je málo. “Ak v krátkej dobe neprídu, tak nebudeme mať čím očkovať,” skonštatoval Kollár.

Lekárska komora s ministerstvom zdravotníctva prebrala aj tému výberu tých, ktorých treba očkovať. Po zásadnej zdravotníckej infraštruktúre by sa malo uvažovať nad očkovaním najviac ohrozených, teda seniorov. Pretože práve tí výrazne zapĺňajú nemocnice.

Očkovacia látka od firmy Pfizer je podľa Kollára termolabilná a sú potrebné špeciálne uskladňovacie priestory. Avšak lepšiu víziu podľa neho prináša očkovacia látka od Astra Zeneca. Tá by mala byť transportibilne výhodnejšia, zároveň by mala byť za výhodnejšiu cenu. “Sľúbený máme dostatočný počet tejto vakcíny,” povedal Kollár.

Testovanie? Iba v ohniskách!

Prezident komory zároveň vytkol vláde niektoré kroky. “V novembri a decembri odborníci bili na poplach, ale opatrenie prišlo až od januára,” pokračoval Kollár. Opatrenia mohli začať platiť podľa neho skôr. Zároveň skonštatoval, že testovanie sa má robiť len v ohniskách nákazy a nie celoplošne.

“My celkom nerozumieme, že keď potrebujeme najmä čo najtvrdší lockdown, ideme robiť hromadnú akciu v zimnom počasí a netreba zabúdať ani na britskú mutáciu vírusu,” uviedol Kollár.

Matovičove správanie je vraj nehorázne

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že minister Marek Krajčí si váži názor lekárov. “Prácu lekárov si nesmierne vážim o to viac v týchto náročných časoch, sám som lekár a spolu s mojím tímom robíme všetko pre to, aby sa stav slovenského zdravotníctva postupne zlepšoval,” povedal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Avšak premiér Igor Matovič sa dostal do sporu s odborníkmi, ktorí monitorujú a analyzujú výskyt ochorenia COVID-19. Prezident lekárskej komory Marian Kollár to považuje za znevažovanie. “Žiadny premiér si nemôže dovoliť znevažovať vedcov a odborníkov,” povedal Kollár.

“Je nehorázne od premiéra, aby sa takto vyjadroval na všetkých, ktorí chcú pomôcť. Toto si žiadny premiér nemôže dovoliť, skôr by sme čakali od premiéra niečo iné, aby sa radil s odborníkmi a vyberal najlepšie riešenia,” dodal Kollár.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter