Zabili ste mi kamaráta? Novinár, ktorý vyspovedal Žitného k Lučanskému, sa ospravedlnil

Milan Žitný (Zdroj: reprofoto youtube.com)

Redaktor denníka Pravda Dominik Hutko sa ospravedlnil za pracovné zlyhanie v súvislosti s jeho rozhovorom s analytikom Milanom Žitným na tému smrti Milana Lučanského. Stalo sa tak niekoľko dní po tom, ako mu bolo vyčítané, že jeho verziu iba nekriticky prebral. Hutko sa však ohradil voči označovaniu Žitného za konšpirátora či jeho cenzúrovaniu a mnohé jeho názory vraj stále vníma ako podnetné.

Bezpečnostný analytik Milan Žitný pred niekoľkými dňami šokoval Slovensko. Smrť policajného exprezidenta Milana Lučanského totiž v rozpore s oficiálnou verziou o samovražde pripísal bitke, ktorá nasledovala po slovnej potýčke s personálom väznice zo začiatku decembra. „Zabili ste mi kamaráta,“ vravel okrem iného.

Expert či dezinformátor?

Krátko na to Žitného vierohodnosť spochybnili nielen médiá, ale aj tretí sektor. Konzervatívny denník Postoj napríklad vydal článok, v ktorom sa o ňom vyjadril ako o „profesionálnom dezinformátorovi“ a pripomenul aj jeho slová po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej či postoj ku kauze Cervanová, ktorý mal byť tiež zavádzajúci.

Transparency International Slovensko pre zmenu skonštatovala, že ho už takmer nikto neberie vážne a kriticky sa vyjadril napríklad o jeho obrane exministra vnútra Róberta Kaliňáka pri kauze únosu vietnamského občana či o jeho názoroch na geopolitický konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Po tom, ako boli Žitného slová o Lučanskom publikované v denníku Pravda, sa však kritika orientovala aj na novinára Dominika Hutka, ktorý s ním predmetný rozhovor spravil. Podľa kolegov z novinárskej brandže si totiž nesplnil základnú úlohu a bezpečnostného analytika v tejto vážnej veci nekonfrontoval a nezaujímal sa, odkiaľ presnejšie tieto informácie má.

Prišlo ospravedlnenie

Po zhruba dvoch týždňoch od uverejnenia koncoročného článku ale prišlo od Hutka ospravedlnenie čitateľom a priznanie si porušenia zásad novinárskej etiky. O respondentovej objektivite vraj mal pochybnosti vzhľadom na jeho vzťah k Lučanskému, no na druhej strane vraj Žitný upozornil, že je ochotný o veci vypovedať.

„Niektorých čitateľov som mohol priviesť do omylu tým, že Žitného názor mohli vnímať v rovine overenej informácie. Je mi to úprimne ľúto. Napriek veľkej kritike sa však nestotožňujem s označovaním Milana Žitného za konšpirátora, ako ani so snahou vytlačiť ho takto z verejnej diskusie len pre jeho často nekonformné postoje a názory. Napokon, ani ja sám s nimi často nesúhlasím,“ napísal Hutko.

„Vnímam však jeho názory ako podnetné a obohacujúce v mnohom jednostrannú produkciu slovenského mediálneho priestoru. Obzvlášť to platí v čase, keď najvyšší predstavitelia štátu akúkoľvek kritiku do svojich radov označujú za podporu opozície, ba dokonca mafie,“ pokračoval.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter