V Poľsku sa začal proces s aktivistkami pre LGBT symbol na ikone Panny Márie

Snímka zo zhromaždenia na podporu aktivistiek (Zdroj: SITA)

V Poľsku sa v stredu začal súdny proces s tromi ľudskoprávnymi aktivistkami, ktoré sú obvinené z urážky náboženského cítenia. Tomu čelia za to, že na plagátoch s katolíckou ikonou Panny Márie Čenstochovskej pridali do svätožiary dúhu symbolizujúcu LGBT komunitu a ukazovali ich na verejnosti, a to aj na smetných košoch a mobilných toaletách. Súd sa odohráva v stredopoľskom meste Plock.

Aktivistky pred procesom tvrdili, že LGBT dúha vo svätožiarach Panny Márie a Ježiška bola zamýšľaná ako forma protestu proti nepriateľstvu vplyvnej poľskej katolíckej cirkvi voči neheterosexuálnym menšinám. K prilepeniu plagátov na smetné koše a toalety počas protestu v Plocku v roku 2019 sa nepriznali.

V prípade odsúdenia za urážku náboženského cítenia a znesvätenie ikony, známej aj ako Čierna madona, čelia ženy až dvojročnému trestu odňatia slobody.

Jednu z aktivistiek Elzbietu Podlesnú v roku 2019 zatkli v jej dome počas razie, krátko bola pre plagáty vo väzbe a aj ju vypočúvali. Súd neskôr rozhodol, že zadržiavanie aktivistky nebolo potrebné a prisúdil jej odškodné.

Podporu aktivistkám prišla pred súd vyjadriť skupina ľudí, ktorí mali so sebou dúhové vlajky a transparenty s nápisom “dúha neuráža”.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pandémia znížila rast počtu migrantov o 2 milióny

Pandémia znížila rast počtu migrantov o 2 milióny

Rast počtu migrantov vo svete podľa odhadu Organizácie Spojených národov (OSN) od polovice roku 2019 do polovice roku 2020 sa pre pandémiu koronavírusu zmenšil o 2 milióny oproti pôvodnému odhadu, že ich počet stúpne o 7 až 8..

Odoberajte náš newsletter