Na Slovensku zomrelo o 7 tisíc ľudí viac ako zvyčajne. Ročnú bilanciu pozná aj Švédsko či USA

Sanitka - Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Rok 2020 má svet za sebou a prvé štatistiky o celkových úmrtiach v jednotlivých krajinách nám dávajú možnosť priblížiť sa skutočnému počtu obetí pandémie ochorenia Covid-19. Pohľad na domáce Slovensko, najviac zasiahnuté Spojené štáty, svojim prístupom špecifické Švédsko a prestarnuté Španielsko prináša aj veľké prekvapenia a paradoxy.

Spočítať obete pandémie, v zmysle samotných strát na životoch, nie je úplne jednoduché. V prípade tej súčasnej totiž nejde len o obete, ktoré podľahli ochoreniu Covid-19, ktoré im bolo riadne diagnostikované, ale aj o ľudí, ktorí predčasne zomreli na iné ochorenia kvôli preťaženosti zdravotníctva.

Nakoľko presné vyčíslenie týchto strát bude vždy sporné, k aspoň približnému počtu obetí sa najlepšie dopátrame pomocou medziročného rozdielu v celkových úmrtiach v tej-ktorej krajine. Respektíve porovnaním toho, koľko životov si vyžiadal pandemický rok v komparácii s tým, koľko ľudí približne v štáte ročne umiera dlhodobo.

7 tisíc obetí na Slovensku?

Spolu s uzavretím roka 2020 sme schopní tento stav bilancovať už aj na Slovensku. Hoci sa pred niekoľkými dňami na internete rozšírila dezinformácia, že v našej krajine celkovom zomrelo iba 53 643 obyvateľov, realita je aj napriek výrazným obmedzeniam a dvom lockdownom horšia.

Podľa oficiálnych dát v minulom roku na území SR zomrelo celkovo 59 615 ľudí, čo je asi o 7-tisíc viac, ako je 24 ročný priemer a asi o 5-tisíc viac, ako v roku 2018, ktorý bol doteraz v počte úmrtí rekordný. V praxi to znamená, že skutočný počet obetí pandémie je minimálne dvakrát vyšší ako hovoria doterajšie čísla.

Paradox v Španielsku

Percentuálne horšie ako my sú na tom napríklad Spojené štáty, kde podľa portálu USA Today v roku 2020 zomrelo minimálne 3,2 milióna ľudí, čo je o 400-tisíc ľudí viac, ako tomu bolo po minulé roky. Článok však bol vydaný už na sklonku decembra a novinári pripomínajú, že na presnejšie dáta si budeme musieť ešte mesiace počkať.

Hoci majú údaje pre Slovensko aj pre Spojené štáty americké pomerne ďaleko od prvotných katastrofických predpovedí, novinári z USA Today hovoria o najsmrteľnejšom roku v celej americkej histórií.

Svoje štatistiky v tomto ohľade pozná napríklad už aj Španielsko, kde podľa webu knoema.com v roku 2020 zomrelo asi 433-tisíc ľudí. Čo je ani nie o 5-tisíc viac, ako ich odišlo na onen svet v roku 2019. O Španielsku sa pritom hovorí ako o jednej z pandémiou najviac postihnutých krajín vôbec a minulý rok tam Covidu-19 podľahlo asi 50-tisíc osôb.

Švédi prekvapili, no má to háčik

Možno najzaujímavejší pohľad na naskytá na Švédsko, krajinu známu najviac benevolentnými opatreniami na starom kontinente. V tomto severskom štáte minulý rok zomrelo o niečo viac ako 95-tisíc ľudí, čo je napríklad iba o 3-tisíc viac ako v roku 2018 a zhruba o 5-tisíc viac ako priemer za posledných 10 rokov.

Pre korektnosť je však nutné dodať, že druhá vlna úmrtnosti na Covid-19 v plnej sile udrela až počas decembra, teda podstatne neskôr ako v iných štátoch, a vrcholí až po novom roku. Pre ilustráciu, len siedmeho januára 2021 Švédi potvrdili takmer 277 nových obetí, čo je ďaleko viac ako bolo rekordných 115 z prvej jarnej vlny.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter