Líderka republikánov v Snemovni reprezentantov nepodporí Trumpa v hlasovaní o impeachmente

Donald Trump (Zdroj: SITA)

Úsilie demokratov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu zbaviť funkcie dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa začína naberať na obrátkach. Tretia najvyššie postavená členka Republikánskej strany Liz Cheneyová podľa spravodajského portálu BBC uviedla, že v súvislosti s obvinením Trumpa z podnecovania vzbury bude hlasovať za impeachment.

“Prezident Spojených štátov sa nikdy nedopustil väčšej zrady svojho úradu a prísahy na ústavu,” vyhlásila dcéra bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho a líderka republikánov v Snemovni reprezentantov.

Ak Cheneyová dodrží slovo, stane sa prvým lídrom podporujúcim obžalobu proti prezidentovi z vlastnej strany od čias Richarda Nixona (1969 – 1974), ktorého vládu poznačila aféra Watergate. Nixon pred spustením procesu impeachmentu ako dosiaľ jediný prezident rezignoval na svoju funkciu.

Hlasovanie o impeachmente Trumpa sa očakáva v stredu. Demokrati predtým v pondelok predstavili rezolúciu o obžalobe, ktorej jediná stať poukazuje na Trumpove opakujúce sa falošné tvrdenia o tom, že vyhral novembrové prezidentské voľby a na prejav k davu jeho podporovateľov, ktorí neskôr vtrhli do Kapitolu. Tiež cituje telefonát so štátnym tajomníkom štátu Georgia, ktorého Trump vyzval, aby “našiel” dostatok hlasov na jeho výhru v štáte.

Podľa Cheneyovej Trump vyvolal zhromaždenie davu pred Kapitolom a “zapálil plameň útoku”. Po jej stanovisku aj ďalší dvaja členovia Republikánskej strany, John Katko a Adam Kinzinger, uviedli, že by mohli hlasovať proti Trumpovi.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter