Šimečka: Vláda by mala požiadať o medzinárodnú pomoc, nie posielať si obrázky Simpsonovcov

Michal Šimečka (Zdroj: Facebook)

Podľa europoslanca Michala Šimečku nastal čas na to, aby naša krajina požiadala o medzinárodnú zdravotnícku pomoc. Za priaznivej situácie by nám podľa neho EÚ preplatila tri štvrtiny finančných nákladov. Obzvlášť užitočný a vhodný by údajne bol personál z Islandu a Nórska. Čím to zdôvodňuje?  

Europoslanec za Progresívne Slovensko Michal Šimečka sa domnieva, že v kontexte pandemickej situácie na Slovensku nastal čas, aby naša vláda požiadala o medzinárodnú zdravotnícku pomoc. Upozornil tiež na to, že ani súčasná situácia paradoxne nebráni premiérovi odčerpať ďalšie personálne kapacity zdravotníkov na plošné testovanie.

„Naši lekári a sestry sú brutálne preťažení. Potrebujeme ich odľahčiť – skôr, než nemocnice postihne kolaps. Vláda by mohla požiadať o pomoc cez Európsky mechanizmus civilnej ochrany a Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie. Podobne, ako to na jar spravilo Taliansko, alebo na jeseň Česká republika. V prípade aktivácie mechanizmu by 75% nákladov pokryla Európska únia,“ ozrejmuje politik.

Zmysel má volať severanov. Prečo?

Nazdáva sa, že význam by pre nás malo požiadať najmä o lekársku výpomoc zo severských štátov ako napríklad Nórsko či Island, ktoré sú na tom po pandemickej stránke dobre, nakoľko desiatky až stovky občanov z nich absolvovali štúdium práve na Slovensku a tunajšie reálie poznajú. Napríklad, na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine podľa neho študovalo v školskom roku 2019/2020 viac než 300 nórskych medikov.

„Do boja proti pandémii by sa u nás vedeli zapojiť oveľa rýchlejšie, ako lekári z iných krajín. A môžu byť aj ochotnejší prísť nám krátkodobo pomôcť, keď v našej krajine získali vzdelanie a prežili na Slovensku časť života. Nóri už navyše počas korony podobnú pomoc poskytli Taliansku,“ pokračuje Šimečka.

Najlepší by bol návrat Slovákov, ale…

Za najlepšie riešenie síce považuje návrat tisícok našich sestier a lekárov pracujúcich v cudzine späť do vlasti, no tento problém v horizonte dvoch či troch týždňov podľa neho vyriešiť nevieme.

„Aj relatívne malý počet kvalitných lekárov zo zahraničia by pre mnohé slovenské nemocnice znamenal rozdiel medzi efektívnou záchranou ľudských životov a kapacitným kolapsom. Vláda by mala konať, nie si navzájom posielať kreslené obrázky Simpsonovcov,“ uzatvára progresívec s narážkou na nedávne facebookové príspevky premiéra Igora Matoviča a šéfa rezortu hospodárstva Richarda Sulíka.

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 3 383 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 108 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 232 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 261 osôb. Najviac problémové regióny v ostatnom čase sú Nitra, Trenčín či Banská Bystrica.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

12

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter