Rezort diplomacie Slovákom naďalej odporúča len nevyhnutné cestovanie

Martin Klus (Zdroj: SITA)

Rezort slovenskej diplomacie naďalej neodporúča občanom iné ako nevyhnutné cesty do zahraničia. V prípade takejto neodkladnej cesty do susedných štátov, teda do Česka, Maďarska, Rakúska, Poľska či na Ukrajinu je potrebné sa oboznámiť s podmienkami vstupu do krajiny. Vo svojom profile na sociálnej sieti do uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

Klus zároveň informoval, že kilometrové kolóny na hraničných priechodoch s Rakúskom sa po víkendových komplikáciách začiatkom pracovného týždňa výrazne skrátili. Dodal, že situácia sa upokojila a čakanie sa skrátilo z niekoľkých hodín na nevyhnutný čas. Opatrenia súvisiace so šírením ochorenia COVID-19 však naďalej zostali v platnosti.

Štátny tajomník tiež upozornil na to, že každý, kto vstupuje do Rakúska a nespĺňa žiadnu z výnimiek, akými sú napríklad pendleri či turnusoví pracovníci s potvrdením v angličtine alebo nemčine, musí absolvovať 10-dňovú karanténu.

„Tej sa síce občan nevyhne, ale aspoň si ju môže skrátiť na 5 dní, ak do krajiny vstúpi s negatívnym testom (aj antigénovým) na COVID-19, nie starším ako 72 hodín,“ pripomenul štátny tajomník s tým, že slovenskí policajti vykonávajú na hraniciach naďalej len námatkové kontroly, aby sa netvorili kolóny. Slováci vracajúci sa z práce v Rakúsku, ktorí prechádzajú cez hranice najčastejšie, by nemali podľa Klusa čeliť problémom s veľkým zdržaním na cestách.

„Na rakúskej strane podľa všetkého dôjde k ďalším zmenám,“ upozornil štáty tajomník. Dodal, že Rakúsko ešte minulý týždeň avizovalo, že opatrenia na svojich hraniciach vrátane zvažovaného uzavretia menších hraničných priechodov, bude upravovať podľa vývoja pandemickej situácie.

„Podľa posledných informácií, hoci zatiaľ iba z rakúskej tlače, by sa od piatka 15. januára mali cestujúci prichádzajúci do Rakúska online registrovať, pričom platiť by to malo aj pre Rakúšanov. Samozrejme, aj v tomto prípade by výnimky mali platiť pre pendlerov, tranzitujúcich cestujúcich, prípadne pre ďalšie špecifické prípady nevyhnutných ciest (nepredvídateľné rodinné dôvody, ako napríklad pohreb),“ uzavrel Klus. Dodal, že rezort zisťuje podrobnosti a verejnosť bude následne informovať.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa vyhrážal pádom vlády, ak strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesplní to, čo napísal na Facebooku. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Peter Cmorej s..

Odoberajte náš newsletter