Chmelár: Korčok sa dištancoval od minulej vlády, hoci bol jej tajomníkom. To je možné len na Slovensku

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (Zdroj: SITA)

Šéf diplomacie Ivan Korčok sa ohradil voči údajným manipuláciám dezinformačnej scény a ľuďom, ktorí sa vraj nevedia zmieriť s tým, že nová vláda sa dištancovala od zahraničnej politiky predchádzajúcej garnitúry. Reagoval na slová kritikov, ktorí mu dnes spätne vyčítajú uznanie Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely a to po tom, ako ho čerstvo prestala uznávať samotná EÚ. Analytik Eduard Chmelár v tejto súvislosti pripomenul dôležitú skutočnosť.

Pred niekoľkými dňami sa v európskom mediálnom priestore objavila správa, že Európska únia už viac „neuznáva“ Juana Guaidóa za venezuelského prezidenta. Stalo sa tak v nadväznosti na fakt, že po tamojších voľbách stratil pozíciu šéfa miestneho parlamentu. Informáciu priniesol napríklad prestížny portál Euronews, no na Slovensku prakticky nerezonovala.

Zmenilo sa to až potom, ako ju zviditeľnili kritici nášho ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, ktorý na začiatku júla minulého roka iniciatívne uznal Guaidóa za hlavu venezuelského ľudu a až následne o tom informoval vládu.

„Všimli ste si, ako potichu na Slovensku prebehla krátka informácia, že Guaidó už nie je Európskou úniou uznávaný ako prezident Venezuely? Dokonca ani pán minister Korčok nezorganizoval tlačovku, ako keď Slovensko, ktoré má „veľké záujmy“ (myslím to ironicky, lebo tam nemá nijaké záujmy) vo Venezuele, prostredníctvom svojho vyhlásenia legitimoval Guaidóa za jediného akceptovaného predstaviteľa Venezuely,“ obul sa do rozhodnutia Korčoka Juraj Blanár zo Smeru.

Korčok: Dezinfoscéna nezaháľa

Reakcia dotknutého šéfa diplomacie na uštipačné poznámky bola záležitosťou niekoľkých hodín. Na sociálnej sieti uviedol odkaz adresovaný všetkým, ktorí sa údajne nevedia zmieriť s tým, že nový kabinet sa dištancoval od „zahraničnej politiky predchádzajúcej vlády“. Tiež napísal, že tzv. dezinformačná scéna a fanklub legitímneho prezidenta Nicolasa Madura nezaháľajú a vraj nevynechajú žiadnu príležitosť na manipuláciu.

„Dnes napríklad tvrdia, že EÚ zmenila postoj k dianiu vo Venezuele a jej dočasnému prezidentovi Juan Guaido M. Nuž, odporúčam im trošku si doštudovať právo EÚ. Dozvedeli by sa, že EÚ nemohla nič zmeniť, pretože ho EÚ za prezidenta nikdy neuznala. Táto kompetencia je výlučne v rukách členských štátov. Taká ‚drobnosť‘ ako právo EÚ ich samozrejme nezaujíma,“ spochybnil informácie Korčok.

K svojmu statusu tiež priložil oficiálne a stále platné stanovisko svojho rezortu, v ktorom sa uvádza, že decembrové voľby do venezuelského parlamentu neboli slobodné a štáty EÚ, vrátane Slovenskej republiky aj naďalej neuznávajú N. Madura za prezidenta Venezuely.

Toto sa vraj môže stať len na Slovensku

Tento spor zaregistroval aj politický analytik Eduard Chmelár a pri pohľade na slová Korčoka pripomenul zvláštny paradox. „Len na Slovensku sa môže stať, že minister zahraničných vecí sa dištancuje od zahraničnej politiky predchádzajúcej vlády, ktorej bol jedným z najvyšších predstaviteľov a ktorú ako štátny tajomník rezortu diplomacie sám spoluvytváral,“ napísal o ministrovi, ktorý bol štátnym tajomníkom relatívne nedávno, presnejšie v rokoch 2015 až 2018 za éry Roberta Fica.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

17

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter