Dnes už viem, že som to zľahčoval, vraví Banáš. Očkovanie ale odmieta a vyzdvihuje prevenciu

Jozef Banáš (Zdroj: SITA)

Spisovateľ Jozef Banáš prehovoril vôbec po prvýkrát k prekonaniu ochorenia Covid-19, ktoré ho dostalo do nemocnice. Priznáva, že chorobu zľahčoval, no svojimi otázkami o témach k nej pridružených ju vraj nepopieral a necíti sa ako konšpirátor. Očkovanie naďalej odmieta a myslí si, že akcentovať by sa mala v prvom rade prevencia.

Pokiaľ sa novým koronavírusom infikuje známa osobnosť, v spoločnosti to spravidla vyvolá väčší rozruch ako obvykle. Pri našom najviac prekladanom spisovateľovi Jozefovi Banášovi to platilo dvojnásobne. O väčšiu medializáciu prípadu sa toho času postarala predovšetkým jeho dcéra Adela Vinczeová a zať Viktor Vincze.

Tí tesne pred Vianocami publikovali video, v ktorom sa nechali počuť, že tento ich blízky musel byť kvôli Covid-19 hospitalizovaný v nemocnici a na svojich známych, priateľov či vôbec širokú verejnosť apelovali, aby toto ochorenie nepodceňovali.

„Nič iné sme s otcom predtým, než ochorel, neriešili, iba koronu. Asi viete, že mal na koronu trochu iný názor. Hovorím v minulom čase, lebo možno už teraz trochu pozmenil ten názor,“ podotkla napríklad Vinczeová, ktorá podľa vlastných slov otca sama nakazila a mierne ťažký priebeh mal aj jej manžel.

To, či sa jej želanie o prehodnotení otcovho postoja skutočne naplnilo, sa môže čitateľ dočítať v najnovšom vydaní Nového Času. „Dnes už viem, že som to zľahčoval,“ uviedol v ňom tiež Banáš s tým, že záchranku volala práve jeho dcéra po tom, ako posledné dni pred hospitalizáciou nejedol, nepil a ťažko sa mu dýchalo.

Pýcha vraj dostala po nose

„Keď sa človek dostane do takejto situácie, že skončí v nemocnici, vtedy sa najviac ľudsky, morálne a hodnotovo posúva. Naraz si uvedomí svoju bezmocnosť, hoci si myslel, že svoj osud ovláda, že má vôľu a vie si mnohé zariadiť. No a Pánboh sa len tak pozerá a myslí si svoje,“ pokračuje Banáš.

Ako ďalej píše, toto ochorenie pre neho bolo v istom zmysle darom a jeho pýchaj vraj dostala po nose. Myslel si totiž, že jemu ako človeku, ktorý športuje, otužuje v ľadovej vode a je na tom kondične veľmi dobre, Covid-19 až tak neuškodí.

Očkovať sa dať nechce

„Priznávam, že som bol pyšný nie preto, že by som covid podceňoval, ale neveril som, že mne sa môže niečo stať. No chorobu neberiem ako porážku, ale ako otcovské zaucho. Aj tie dobrotivé rodičovské zauchá dnes vnímam ako dar. Covid som však nikdy nespochybňoval, len som kládol otázky na ktoré som, žiaľ, nedostal odpovede. Pred polrokom boli počty nakazených úplne iné…,“ ozrejmuje s tým, že dcére a zaťovi dáva za pravdu.

Vo svojom vnímaní sa vraj posunul a odpovede na niektoré otázky dostal až počas hospitalizácie po pohovoroch s lekármi, ktorí mu vysvetlili rôznorodosť imunity každého človeka. Banáš opäť prizvukoval, že otázkami o zmiznutí chrípky, odsúvaní druhých závažných chorôb do úzadia a podobne covid nepopieral. „Preto som vari provokatér a konšpirátor?,“ pýtal sa.

Známy publicista sa vyjadril aj otázke očkovania, ktoré odmieta: „Je to pre mňa podstatná otázka ani nie tak kvôli možnej neodskúšanosti očkovacej látky, ale kvôli môjmu spôsobu života. Celý život sa snažím nebrať lieky, obávam sa, že ak prenecháme starostlivosť o vlastné zdravie lekárom a vedcom, bude to začiatok konca homo sapiens. Musíme nájsť taký spôsob zdravotnej starostlivosti, ktorý bude akcentovať v prvom rade prevenciu,“ povedal.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

48

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter