Niektoré firmy výrazne znečisťujú životné prostredie, no oficiálne majú výborné výsledky

Ján Budaj (Zdroj: SITA)

Niektoré firmy výrazne znečisťujú životné prostredie, no oficiálne majú výborné výsledky. V rozhovore pre agentúru SITA a portál NášVidiek.sk to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Súčasné nastavenie zákona ponecháva povinnosť merať znečistenie ovzdušia miesto štátu samotným znečisťovateľom.

Podľa ministra tak môže dochádzať a aj dochádza k situáciám, keď si napríklad výrobný podnik upraví okolnosti merania čistoty ovzdušia tak, aby boli výsledky kvality ovzdušia v norme. Znečistenie je však v skutočnosti vyššie, než ukazujú namerané hodnoty.

„Keď idú vypustiť do ovzdušia viac škodlivín, vypnú merače a všetko je v poriadku. Do monitoringu si dokonca zarátavajú dni, keď majú trojtýždňovú celozávodnú dovolenku, takže priemerné výsledky sú v norme. Takýto podnik máme napríklad prakticky priamo v Bratislave. A nemáme o ňom žiadne iné údaje, iba tie, ktoré nám sám predloží,“ povedal Budaj.

Podľa šéfa envirorezortu by aj tento problém mala vyriešiť očakávaná reforma Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Zlepšiť sa bude musieť aj sieť monitorovania kvality ovzdušia, aby štát mohol vykonávať samostatnú kontrolu nezávisle na znečisťovateľoch.

„Niekedy si jednoducho vravím, že Slovensko je ‚krajina zázrakov’, keď povinnosť monitorovať znečistenie ponecháva zákon na samotného znečisťovateľa. A to sa musí zmeniť. Preto potrebujeme reformu SIŽP, aby v prvom rade kontroloval znečistenie štát,“ dodal Budaj.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter