Sú ako stredoveký dav, ktorý chce niekoho upáliť, komentuje ‘Mr. Bean’ zástancov online cenzúry

Rowan Atkinson (Zdroj: Wikipedia)

Populárny britský herec a predstaviteľ legendárneho Mr. Beana Rowan Atkinson sa v rozhovore pre tamojšie Radio Times opäť obul do fenoménu tzv. cancel culture, teda vo voľnom preklade do kultúry cenzúry.

Problém, ktorý podľa jeho mienky dnes v tomto ohľade máme, je ten, že v online priestore často rozhoduje o tom čo vidíme skrytý algoritmus, ktorý nakoniec vytvorí zjednodušený binárny pohľad na svet. „Potom nastáva prípad, že buď ste s nami, alebo ste proti nám. A ak ste proti nám, zaslúžite si byť vymazaní,“ komentuje nešťastnú realitu.

Hviezda filmov ako Johnny English tiež zdôraznila, že pre spoločnosť je rozhodujúce, aby bola „vystavená širokému spektru názorov“, ale naopak dospela k záveru, že v tomto okamihu máme „digitálny ekvivalent stredovekého davu, ktorý sa potuluje po uliciach a hľadá niekoho, koho by upálil“.

„Takže je to hrozné pre každého, kto je obeťou tohto davu, a to ma napĺňa strachom z budúcnosti,“ dodal 66-ročný britský komik, o ktorom je známe, že po tomto povolaní nikdy netúžil.

Obavy zo zvláštneho zákona

Atkinsonov postoj proti obmedzovaniu slobody slova pritom nie je nový. Minulý rok v lete bol napríklad signatárom listu, ktorý vyjadroval obavy z kontroverzného škótskeho zákona proti nenávistný prejavom.

V texte sa napríklad varovalo, že daný návrh zákona nepotrebuje dokázať vedomú snahu niekoho uraziť pri možnom nenávistnom prejave. Tento návrh zákona kritizovali aj zástupcovia škótskej polície, ako vtedy informoval Denník Slovensko.

Zastal sa Johnsona

V roku 2018 sa takisto zastal britského premiéra Borisa Johnsona, ohľadom jeho vtipu, že ženy nosiace burku vyzerajú ako nádoby na poštu. Ako vtip mu to prišlo dobré, zatiaľ čo podotkol, že pri náboženských vtipoch sa aj tak vždy niekto urazí.

„Všetky vtipy o náboženstve niekoho urazia, takže je zbytočné sa ospravedlňovať. Ospravedlniť by ste sa mali len za zlý vtip,“ uviedol herec.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

28

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Požiar v opatrovateľskom domove na Ukrajine neprežilo 15 ľudí

Požiar v opatrovateľskom domove na Ukrajine neprežilo 15 ľudí

Požiar v súkromnom opatrovateľskom domove pre seniorov v ukrajinskom Charkove si vyžiadal 15 mŕtvych. Jedenásť ľudí utrpelo zranenia a päť z nich museli hospitalizovať. Požiar vypukol na vrchnom poschodí dvojposchodovej budovy, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne udalosti. S ohňom..

Odoberajte náš newsletter