Mali by sme začať platiť mimovládky v USA, nech sa priučia demokracii, píše uštipačne Draxler

Juraj Draxler (Zdroj: SITA)

Niekdajší šéf rezortu školstva za druhej vlády Smeru Juraj Draxler sa vyjadril k dianiu v USA. So zreteľom na posledné udalosti si myslí, že Európa by mala na ich území začať s masívnym financovaním mimovládnych organizácii s cieľom učiť ich občianskej spoločnosti. Rovnako uviedol, že ak by bol premiérom on, dal by si zavolať americkú veľvyslankyňu, aby jej tlmočil znepokojenie Slovenska.

Spojené štáty americké sú vo všeobecnosti vnímané ako jedna z kolísok moderného demokratického zriadenia. Tento obraz sa však v posledných dekádach skôr vytráca, než posilňuje.

Od konfliktu vo Vietname to bolo najmä vinou neúspešných zahraničnopolitických intervencií, ktoré vygradovali v Iraku či v Líbyi, no minimálne posledný rok sa ťažisko problémov presúva skôr na domácu pôdu.

Jedni aj druhí

Dôkazom toho sú masové protesty ľavicového hnutia Black Lives Matter, ktoré spustili bezprecedentnú vlnu násilia naprieč celou krajinou a zanechali po sebe spúšť nielen v materiálnej rovine, ale aj v oblasti medziľudských vzťahov.

Hoci druhý republikánsky a pravicovejší tábor v tomto ohľade zaostával, tento týždeň si svoje „skóre“ napravil. A to rovno vtrhnutím do sídla Kongresu. Výsledkom je zdesenie celého sveta, päť obetí a najhoršia možná bodka za funkčným obdobím prezidenta Donalda Trumpa.

Zavolal by som si veľvyslankyňu

So zreteľom na tento stav si uštipačnú poznámku k dianiu v USA neodpustil ani náš exminister školstva Juraj Draxler. Vychádzal pritom z dobre známeho mentorského postoja, ktoré zaujímajú Spojené štáty pri problémoch so slobodou, demokraciou a bezpečnosťou v iných krajinách.

„Myslím, že my Európania by sme mali teraz začať platiť celý rad mimovládok v USA, aby sme ich konečne začali učiť niečo o demokracii, občianskej spoločnosti a tak. A organizovať tu semináre pre ich občianskych aktivistov. Zjavne to tam nezvládajú,“ píše škodoradostne.

„Ak by som bol premiérom, tak si dokonca zajtra zavolám americkú veľvyslankyňu a dám jej prednášku o tom, že pozorne sledujeme vývoj u nich a sme znepokojení,“ uviedol na margo diplomatickej praxe.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

39

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter