Boston odpratal pre údajný rasizmus sochu Lincolna pripomínajúcu zrušenie otroctva

(Zdroj: SITA)

Socha niekdajšieho prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna, pripomínajúca zrušenie otroctva v tejto krajine, bola odstránená z centra Bostonu kvôli údajnej rasovej nespravodlivosti. Súčasťou sochy je totiž aj vyobrazenie oslobodeného Afroamerického muža, ktorý pri menovanom štátnikovi kľačí.

Umelecké dielo, známe ako Pamätník emancipácie, stálo na svojom mieste od roku 1879. Ide o kópiu rovnomennej sochy, ktorá bola vztýčená približne v rovnakom období v metropole Washington a ktorá bola údajne bezo zvyšku zaplatená z platov oslobodených otrokov.

O jej odstránení sa rozhodlo v júni. Šéf bostonskej radnice Marty Walsh pripustil, že sa pri pohľade na ňu návštevníci mesta ako aj jeho stáli obyvatelia cítili „nepríjemne“.

Kritici sa sťažovali na to, že polonahý povstávajúci Afroameričan, ktorý z rúk otriasa zvyšky okov, skôr vyzerá, ako keby pred prezidentom kľačal. Na podstavci sochy možno nájsť nápis: „Rasa oslobodená a krajina v mieri. Lincoln spočíva po svojej práci“.

Petíciu požadujúcu odstránenie pamätníka podpísalo asi 12-tisíc občanov a komisia pre verejné umenie o odstránení pamiatky neskôr rozhodla jednohlasne. Socha bude umiestnená do skladu, kým mesto nerozhodne, aký ďalší osud ju čaká.

„Rozhodnutím ju odstrániť berieme na vedomie úlohu sochy v propagovaní urážlivých stereotypov a zmenšovaní úlohy černošských Američanov na utváraní slobody národa,“ uviedla komisia v stanovisku.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter