Droba o Lučanskom: Obávam sa, aby nás zistenia nešokovali. Chcem pravdu a je mi jedno, kto je pri moci

Juraj Droba (Zdroj: SITA)

Bratislavský župan Juraj Droba (SaS) sa prekvapivo vyjadril k smrti Milana Lučanského a väzobnému incidentu, pri ktorom sa mal na začiatku decembra zraniť. Z tohto funkcionára mal údajne on sám veľmi dobrý pocit a podobne s rešpektom ho hodnotili aj policajti, s ktorými sa rozprával. K oficiálnej interpretácii jeho prvého zranenia je pomerne skeptický a nerozumie, prečo napríklad riešime zdroj uniknutej lekárskej správy k nemu a nie jej obsah. Údajne sa vynára množstvo otáznikov a obáva sa, aby nás ďalšie zistenia nešokovali.

Smrť generála Milana Lučanského dáva do pozoru takpovediac celé Slovensko. Výsledkom toho je, že sa k nej vyjadrujú aj ľudia, od ktorých by sme to nečakali. Posledným príkladom toho je status bratislavského župana Juraja Drobu (SaS), ktorý k oficiálnej verzii príbehu o prvej nehode pri cvičení a neskoršej samovražde zaujal pomerne rezervované stanovisko.

Droba, ktorý sa s niekdajším policajným prezidentom stretol aj osobne, sa nechal počuť, že na ňom zanechal veľmi dobrý dojem a po jeho úmrtí vraj hovoril s niekoľkými bežnými príslušníkmi zboru, ktorý o tomto funkcionárovi hovorili s „bázňou a rešpektom“.

Vraj nevieme, ako to naozaj bolo

„Obvinenie hovorí, že sa v nejakej fáze jeho života mohol z dobrého policajta, ktorý si to odmakal fakt od podlahy, stať človek, ktorý podľahol lákaniu nelegálnych peňazí a zaplietol sa do toho. Mohol, nevieme či to tak naozaj bolo. Ďalšie vyšetrovanie nám snáď ukáže čistú pravdu. Bohužiaľ už bez možnosti pána generála vypovedať,“ napísal Droba.

Nič to však podľa neho nemení na fakte, že je nemysliteľné, aby v 21.storočí zahynul vo väzbe bývalý policajný prezident, pod ktorého vedením bolo odstíhaných niekoľko kľúčových „grázlov“. A hoci Droba deklaruje, že je len obyčajným županom, od kompetentných ľudí bude žiadať odpovede na niekoľko kľúčových otázok.

Prečo riešime zdroj a nie obsah správy?

Drobu napríklad zaujíma, prečo nie sú zverejnené kamerové záznamy z chodby väznice, aké boli dôvody väzby, ak bol Lučanský obvinený zo skutkov, ktoré sa odohrali pred viacerými rokmi, prečo nebol za takmer mesiac väzobného stíhania ani raz vypočutý či to, prečo mu nebolo umožnené počas väzby ani raz sa stretnúť s najbližšou rodinou.

„Prečo doteraz pod prísahou a pred nezávislou komisiou nevypovedal lekár, ktorý generála vyšetroval a operoval po bezpečnostnom incidente z prvej polovice decembra? Ktorí ľudia mali ku generálovi Lučanskému prístup v cele? Kedy prichádzali a kedy odchádzali? Je pravdou, že pán Lučanský nemal za celý mesiac prístup k advokátovi? Prečo riešime zdroj úniku lekárskej správy a nie jej obsah?,“ znejú ďalšie z niektorých dopytovaní.

„Priatelia, táto zbraň dymí, a poriadne. Séria mnohých zlyhaní v služobných postupoch a séria otáznikov. Obávam sa, aby nás zistenia nešokovali. Chcem vedieť pravdu o ‘samozranení’ aj samovražde generála Lučanského. A je mi jedno, kto je práve pri moci,“ uzatvára a dodal, že ako niekdajší člen parlamentného výboru pre kontrolu SIS a expredseda delegácie NR SR pri NATO počúva, ak niečo vravia ľudia ako Róbert Kaliňák či Milan Žitný.

Zlomenina a vážne zranenie oka

Bezpečnostný analytik Žitný sa totiž pre Pravdu nechal ešte vo štvrtok počuť, že pravda o Lučanskom zo začiatku decembra je „je taká, že došlo k slovnej potýčke s dozorcami, strkaniu a tí Lučanského zbili a dokopali tak veľmi, že ho museli previezť do nemocnice“.

V predmetnej uniknutej lekárskej správe, ktorej pravosť medzičasom nepriamo potvrdil aj šéf rezortu obrany Jaroslav Naď, sa píše, že Lučanský mal zranené pravé oko, pričom krvný výron tlačil na očnú guľu. Mal mať aj krvné zrazeniny v tkanivách okolo oka. Lekári preto museli policajnému exšéfovi spraviť tzv. endoskopickú dekompresiu očnice, čiže chirurgicky v nej znížiť tlak. Okrem toho mal mať zlomeninu očnicového oblúka.

O niekoľko dní sa mal zabiť

Lučanského polícia zadržala v rámci akcie Judáš, pri ktorej v putách skončilo viacero bývalých vysokých funkcionárov polície a SIS. Lučanský sa v tej dobe nachádzal v Chorvátsku. Na výsluch prišiel sám, pričom následne ho zadržali. Obvinený bol z korupcie a podľa medializovaných výpovedí spoluobvinených mal vziať úplatky v celkovej výške cez pol milióna eur.

Podľa oficiálnych informácií si Lučanský o menej ako tri týždne po horeuvedenom incidente v utorok 29. decembra o 16:39 siahol na život. V cele sa mal obesiť na teplákovej bunde. Na druhý deň zomrel. Ministerka Kolíková cudzie zavinenie vylúčila, keďže aj kamerové záznamy podľa jej slov potvrdzujú, že Lučanský bol v cele sám.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

104

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter