MS 2021 možno bude spoluorganizovať Bratislava

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay

Súboje najbližších majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji by sa mohli konať aj v Bratislave. Informáciu o tom priniesol švajčiarsky web Watson.ch. Definitíva v tomto smere ešte nepadla, oficiálne tak ako spoluorganizátori šampionátu naplánovaného na máj 2021 figurujú lotyšská Riga a bieloruský Minsk.

Práve konanie turnaja v Minsku je kameňom sváru. Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel sa ešte nevzdal myšlienky organizovať MS 2021 v Lotyšsku a Bielorusku, no nestabilná politická situácia v Bielorusku stále viac natíska možnosť odňatia práva hostiť svetovú hokejovú elitu v máji 2021. Hrať tam totiž odmietajú viacerí účastníci.

“Ešte som sa nevzdal nádeje, že sa bude hrať v Minsku,” cituje Fasela web watson.ch, podľa ktorého však už ide iba o vec slušnosti a šéf svetového hokeja sa v prvej polovici januára 2021 chystá do Bieloruska, aby tamojšiemu autoritárskemu lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi “jemne” zvestoval túto informáciu osobne.

Fasel tiež smerom k MS 2021 informoval, že turnaj sa uskutoční, aj keby sa malo hrať bez divákov a tímy by mali fungovať v tzv. bublinách. Verí však, že dovtedy bude bez problémov možné zaočkovať všetkých účastníkov turnaja. Každopádne IIHF je pripravená pokryť náklady s tým spojené (absencia divákov, zvýšené náklady na bublinu). IIHF si zrušenie ďalšieho seniorská “áčkového” šampionátu nepripúšťa, kvôli koronavírusu totiž musela zrušiť MS vo Švajčiarsku naplánované na máj 2020.

Rusko, Švédsko, ani Fínsko to nebudú

Spomenutý švajčiarsky web tiež ponúkol analýzu možností. Jednou z nich je, že sa celé podujatie uskutoční iba v Rige. Dosť hlasno sa nedávno spomínal ruský Petrohrad, no Rusi dostali od Športového arbitrážneho súdu (CAS) zákaz v rokoch 2021 a 2022 organizovať vrcholné športové podujatia ako dôsledok dlhodobého štátom riadeného dopingu a úmyselnú systematickú manipuláciu dát v antidopingovom laboratóriu v Moskve.

Na organizáciu seniorských MS sú potrebné dve arény s kapacitou nad 10-tisíc divákov a z týchto podmienok nechce IIHF zľaviť. A Riga má takú halu iba jednu. Podľa Fasela ja potrebná aj druhá čo najväčšia aréna, pretože sa dá predpokladať, že v máji stále budú obmedzenia týkajúce sa počtu divákov, všetko ako prevencia pred šírením koronavírusu.

Šéf IIHF vylúčil spoluúčasť škandinávskych krajín Švédska a Fínska. Oficiálne to zdôvodnil tým, že vo Fínsku sa šampionát uskutoční v roku 2022 a vo Švédsku v roku 2025, podľa watson.ch sú však za tým nezhody medzi Faselom a hokejovými predstaviteľmi z týchto krajín.

V hre je Praha a Bratislava

René Fasel nezavrhol v úvode spomenutú možnosť spoluúčasti Bratislavy, v rovnakej pozícii je údajne aj Praha. “Za daných podmienok nemožno vylúčiť konanie turnaja v Prahe alebo Bratislave. Sú tam štadióny potrebných parametrov. O hokejovej kultúre v týchto krajinách ani o schopnostiach organizátorov sa baviť nemusíme,” poznamenal Fasel. A v prospech Česka alebo Slovenska by podľa neho hovorili aj financie, keďže konanie šampionátu v týchto krajinách by bolo v porovnaní so “západom”, teda napríklad Dánskom, Švajčiarskom či Nemeckom, neporovnateľne lacnejšie.

Téma osudu MS 2021 zaujala aj ruský portál allhockey.ru, ktorého redaktori oslovili prezidenta Ruskej hokejovej federácie (FHR) Vladislava Tretiaka, ktorý je tiež členom Rady IIHF. “Ako člen tejto rady zatiaľ nedisponujem informáciou o presune dejiska turnaja. Keď IIHF prijme také riešenie, tak budem jeden z prvých, kto sa o tom dozvie,” povedal.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter