Brusel a Peking sa blížia k uzavretiu dohody o investíciách

Vlajka EÚ - Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Európska únia (EÚ) a Čína sú podľa správ z médií blízko k dosiahnutiu dlho očakávanej dohody o investíciách. Zmluva, ktorú by mali dokončiť tento týždeň, poskytne firmám z EÚ lepší prístup na čínsky trh a zlepší podmienky hospodárskej súťaže.

Rokovania o dohode o investíciách sa začali v roku 2014, ale na niekoľko rokov uviazli pre množstvo sporných otázok. Rastúce obchodné napätie medzi USA a Čínou však pravdepodobne prispelo k zmene čínskej pozície. Informuje o tom portál bbc.com.

Podľa viacerých správ dohoda otvorí spoločnostiam z Európskej únie čínsky priemyselný sektor, ale aj stavebníctvo, reklamu, leteckú dopravu a telekomunikácie.

Jedným zo sporných bodov boli čínske požiadavky na prístup na energetický trh EÚ vzhľadom na citlivosť v súvislosti s národnou bezpečnosťou. Očakáva sa, že dohoda poskytne Pekingu prístup do malej časti európskeho sektora energií z obnoviteľných zdrojov na recipročnom základe.

Cieľom zmluvy je zároveň odstránenie bariér pre investície v Číne, napríklad v oblasti požiadaviek pre spoločné podniky. Po uzavretí očakávanej dohody ju bude musieť ratifikovať Európsky parlament, pričom tento proces sa pravdepodobne začne až v druhej polovici budúceho roka.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter