Gándhí bol rasista. Jeho socha na univerzitu nepatrí, protestujú študenti v Británii

Socha Mahátma Gándhího (Zdroj: Pixabay.com)

Študenti Manchesterskej univerzity protestujú proti plánovanému osadeniu sochy indického bojovníka za nezávislosť Mahátmá Gándhího v meste. Dôvodom sú jeho vyjadrenia voči Afričanom. Študenti by si priali od mesta ospravedlnenie a použitie peňazí na sochu pre niektorého „čierneho antirasistu.“

Kurióznu žiadosť riešia v anglickom meste Manchester. Skupinka žiakov z Manchesterskej univerzity protestuje proti plánovanej soche indického bojovníka za nezávislosť Mahátmá Gándhího. Nadživotnú sochu chcú umiestniť pred mestskú katedrálu 25. novembra.

Mesto zažilo v roku 2017 brutálny útok, kedy radikálny moslim Salman Ramadan Abedi odpálil bombu v mestskej aréne počas hudobného koncertu. Zomrelo vtedy 22 ľudí. Sochu mesto schválilo po tomto útoku ako symbol, ktorý má šíriť mier.

Gándhí musí padnúť

V otvorenom liste študenti univerzity žiadajú mestskú radu, aby zrušila svoje rozhodnutie o osadení sochy. Podľa ich názoru mal Gándhí „dobre zdokumentované antičernošské rasistické názory a bol spoluzodpovedný za činy Britského impéria v Afrike.“ Skupina študentov poukazuje aj na to, že Gándhí mal veriť v rasovú nadradenosť Indov.

„Tieto jeho činy a myšlienky nie sú prirodzene dobre zdokumentované v jeho autobiografiách, avšak sú dostatočne známe skrz jeho staršiu korešpondenciu a texty,“ píšu ďalej. Správy zverejnili aj na sociálnej sieti Twitter pod značkou „Gándhí musí padnúť,“ čo odkazuje na podobný incident z africkej Ghany. Tam sa podobným štýlom snažili odstrániť sochu indického mierotvorcu spred ghanskej univerzity.

Láska a mier?

Sochu mestu darovala džinistická náboženská misia Šrimada Radžčandru z Dharampuru. Tá pôsobí v Gándhího rodnom štáte, Gudžarát. Hovorkyňa manchesterskej mestskej rady tvrdí, že socha im bola darovaná preto, aby „šírila odkaz mieru, lásky a harmónie.“

Mahátmá Gándhí je známy svojou nenásilnou kampaňou za indickú nezávislosť. Dokonca bol päťkrát nominovaný na Nobelovu cenu za mier. Spomínaná skupina mladých ľudí však tvrdí, že si sochu v meste nezaslúži a peniaze by mali využiť iným spôsobom. Argumentujú, že Gándhí označoval Afričanov za „divochov, polo-pohanských domorodcov, necivilizované a špinavé zvieratá.“

Študenti v liste dodávajú, že okrem odmietnutia osadenia sochy by si malo mesto za vyčlenené peniaze radšej pripomenúť čiernych aktivistov, ktorí sa spájajú s mestom Manchester.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter