V Moskve začali s vakcináciou proti ochoreniu COVID-19

Ruská zdravotná sestra pripravuje v Moskve dávku ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Zdroj: SITA

V moskovských klinikách dostanú ruskú vakcínu Sputnik V najskôr najohrozenejšie skupiny ľudí. Autori látky tvrdia, že je účinná na 95% a nespôsobuje žiadne závažné vedľajšie účinky, no stále prechádza hromadným testovaním.

O prvú víkendovú dávku majú záujem tisíce ľudí. Nie je však známe, koľko ich Rusko dokáže vyrobiť. Podľa odhadov to môžu byť do konca roka približne dva milióny dávok.

Moskovský starosta Sergej Sobjanin cez týždeň povedal, že vakcína bude spočiatku dostupná pre zamestnancov v školstve a zdravotníctve a sociálnych pracovníkov. Podľa jeho slov budú zoznam rozširovať s pribúdajúcimi počtami vyrobených dávok.

Prihlásiť sa mohli prostredníctvom online formulára záujemcovia vo veku od 18 do 60 rokov. Bezplatne im vakcínu podajú na 70 miestach v rámci mesta, a to od 8:00 do 20:00 tamojšieho času. Druhú dávku dostanú o 21 dní neskôr.

Nie všetci budú zaočkovaní

Z programu vylúčili tehotné a dojčiace ženy. Vakcínu nedostanú ani ľudia, ktorí za ostatné dva týždne prekonali nejaké respiračné ochorenie alebo trpia určitými chronickými chorobami.

Rusko od vypuknutia pandémie zaregistrovalo 2 431 731 infikovaných a 42 684 mŕtvych. V sobotu pritom hlásili rekordný denný nárast o 28 782 prípadov. Nemocnice po celej krajine sú preťažené.

Centrom nákazy je práve Moskva, kde denne pribudnú tisíce nakazených a stovky mŕtvych.

Ruská vláda nezaviedla lockdown, no moskovský starosta v novembri ohlásil obmedzenia v školách, baroch a kluboch, zredukoval kultúrne a športové podujatia.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter