Spôsob výberu generálneho prokurátora poslancami by nemal ovplyvniť jeho ďalšiu činnosť v úrade

Budova Generálnej prokuratúry SR v Bratislave (Zdroj: SITA)

Politologička Benita Feketeová zdôraznila, že generálny prokurátor sa nemôže cítiť byť zaviazaný politikom, ale má slúžiť spravodlivosti, chrániť práva a záujmy fyzických a právnických osôb a štátu, a nie politikov ako takých.

Spôsob výberu generálneho prokurátora poslancami Národnej rady SR by nemal ovplyvniť jeho ďalšiu činnosť v úrade. Pre agentúru SITA to uviedla politologička Benita Feketeová z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Generálneho prokurátora vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh Národnej rady SR. Politologička poukázala na to, že voľba generálneho prokurátora je politizovaná.

„Už samotná možnosť poslancov Národnej rady SR navrhnúť kandidáta za generálneho prokurátora, ako aj vypočúvanie kandidátov na tento post poslancami parlamentu z nej robí politickú záležitosť,“ priblížila Feketeová.

Zmena zákona s cieľom odborne a nestranne vybrať najvhodnejšieho kandidáta by bola podľa nej jednou z možností. Ozrejmila, že Benátska komisia vo svojich stanoviskách pre zabezpečenie politicky nezávislého spôsobu výberu generálneho prokurátora navrhuje výberovú komisiu zloženú z takých členov, ktorí majú rešpekt a dôveru ako verejnosti, tak aj vlády.

„Na druhej strane, poslanci NR SR ako legitímni zástupcovia občanov Slovenskej republiky by mali disponovať dostatočnou mierou dôveryhodnosti k výberu toho najvhodnejšieho kandidáta,“ myslí si politologička.

Ako príklad spomenula kauzy, ktoré sa vzťahujú k bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi T., ktoré môžu podľa jej slov vyvolávať vlnu nedôvery v schopnosť poslancov vybrať morálne neoblomného kandidáta.

„Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) však svoje predvolebné sľuby o transparentnosti pretavila aj do voľby najvyššieho predstaviteľa prokuratúry, o čom svedčí ,grilovanie´ jednotlivých záujemcov,“ dodala Feketeová.

Poslanci NR SR zvolili vo štvrtok 3. decembra vo verejnej voľbe za kandidáta na generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Hlasovalo za neho 132 zo 147 prítomných členov zákonodarného orgánu. Jeho vymenovanie do funkcie prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa bude konať 10. decembra v Prezidentskom paláci.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter