Obchodná dohoda je v slepej uličke, východisko hľadajú Johnson a Leyenová

Boris Johnson (Zdroj: SITA)

Britský premiér Boris Johnson a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v priebehu soboty pokúsia o nájdenie východiska zo slepej uličky, v ktorej sa ocitlo rokovanie o pobrexitovej obchodnej dohode medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Vyjednávači za obe strany sa obrátili na týchto dvoch lídrov po tom, ako vyhlásili, že po týždni intenzívnych rokovaní pretrvávajú “významné rozdiely”.

Čas na dosiahnutie dohody sa kráti, keďže Británia sa obchodnými pravidlami EÚ prestane riadiť 31. decembra. Kľúčovými spornými bodmi sú práva na rybolov, pravidlá o štátnej pomoci firmám a spôsob dozoru nad uplatňovaním dohody.

Jeden zo zdrojov na britskej strane, ktorý má blízko k vyjednávaniam, uviedol, že začiatkom týždňa existovala optimistickejšia perspektíva, ale k sporným otázkam, ktoré pokrok narušili, podľa neho patrí požiadavka, aby rybárske lode EÚ mali na 10 rokov prístup do britských vôd. Francúzsky minister pre európske záležitosti naznačil, že jeho krajina by mohla dohodu vetovať, ak s ňou nebude spokojná.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na zaručení, že rybárske odvetvie nestratí príliš veľa z prístupu do britských vôd. Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej však povedal, že “vždy existuje priestor pre kompromis”. Írsky premiér Micheál Martin vyhlásil, že “horlivo dúfa”, že obchodná dohoda sa môže dosiahnuť.

(SITA)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter