Európsky policajný úrad (Europol) v piatok zverejnil varovanie pred činnosťou organizovaných zločineckých skupín v súvislosti s vakcínami proti ochoreniu COVID-19, vrátane možných pokusov o predaj nebezpečných falošných vakcín alebo, naopak, pokusov o krádeže dodávok tých skutočných.
Europol prostredníctvom svojho systému včasného varovania upozornil, že zločinecké gangy už zareagovali na možnosti, ktoré im priniesla pandémia koronavírusu.
“V momente, ako sa na trh dostane pravá vakcína, očakávame, že sa veľmi rýchlo dostanú do obehu aj falošné verzie konkrétnej značky,” uviedol úrad a zároveň pripomenul falošnú vakcínu proti chrípke, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) objavila v októbri v Mexiku.
“Podobne ako falošná vakcína proti chrípke, s ktorou sme sa stretli v Mexiku, môžu falošné vakcíny proti COVID-19 predstavovať vážne ohrozenie pre verejné zdravie, ak budú – vzhľadom na ich produkciu v ilegálnych laboratóriách bez hygienických opatrení – v najlepšom prípade neúčinné a v tom najhoršom toxické,” uviedol ďalej Europol, podľa ktorého môžu mať falošné vakcíny aj rozsiahlejší dopad, ak sa nové ohniská nákazy objavia v komunitách, o ktorých sa predpokladalo, že sú zaočkované.
Virutálny svet praje podvodom
Europol, sídliaci v holandskom Haagu, podľa vyhlásenia registruje aktivity kriminálnikov na trhoviskách na dark webe, kde už umiestňujú reklamy s použitím skutočných značiek farmaceutických spoločností, ktorých vakcíny sú vo finálnych štádiách testovania.
Policajný úrad upozornil aj na možnosť útokov na dodávateľské reťazce skutočných vakcín, ako napríklad opätovné napĺňanie prázdnych ampuliek v prípade ich nesprávnej likvidácie alebo únosy vozidiel prevážajúcich očkovacie látky.
Úrad vo varovaní vyzval 27 krajín únie i ďalšie štáty na obozretnosť a požiadal členské štáty, aby sa podelili o akékoľvek relevantné informácie o kriminálnych aktivitách súvisiacich s vakcínami proti COVID-19 alebo chrípke.
(SITA)
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)