Chmelár o zmene ústavy: Je desivé sledovať poslancov, keď vyťahujú návrhy ako zajace z klobúka

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Vládna koalícia podľa Eduarda Chmelára neodolala pokušeniu zneužiť ústavnú väčšinu a na štvrtkovej schôdzi vraj poslanci vyťahovali návrhy ako zajace z klobúka. Analytik pri pohľade na ústavnú novelu, o ktorej sa diskutovalo, niektoré zmeny kvituje, no nad inými návrhmi krúti hlavou. Zároveň si myslí, že k zmenám toho najdôležitejšieho predpisu by malo prichádzať po širokej odbornej diskusii a navrhuje za týmto účelom zvolať ústavodarné zhromaždenie.

Vládna koalícia v súčasnosti v zákonodarnom zbore disponuje ústavnou väčšinou. Tá jej dáva moc meniť náš najvyšší právny predpis v súlade so svojimi aktuálnymi predstavami, programovým vyhlásením a sľubmi voličom. A tak sa aj deje.

Na stole momentálne leží ústavná novela v oblasti justície, ktorú vypracoval rezort spravodlivosti, ktorému šéfuje nominantka strany Za ľudí Mária Kolíková. Jej záber je pomerne široký a navrhované zmeny sú zväčša prijímané pozitívne.

Podľa dôvodovej správy k zákonu sa počíta s reformou súdnej rady, ľahšie by mali byť uskutočniteľné aj majetkové previerky sudcov, zavádza sa pre nich vekový strop, zriadiť by sa mal najvyšší správny súd a podobne.

K nezhodám, rovno medzi Kolíkovou a šéfom ústavného súdu Ivanom Fiačanom, ale prišlo v súvislosti s ustanovením, podľa ktorého by mal Ústavný súd stratiť právomoc rozhodovať o tom, či sú ústavné zákony, ktoré schválil parlament, v súlade s ústavou. Vo všeobecnosti ide o najviac diskutovaný bod.

Vraj nemáme úctu k ústave

K novele, ale aj procesu jej prijímania sa najnovšie na sociálnej sieti vyjadril aj analytik Eduard Chmelár, ktorý podľa vlastných slov dlhodobo poukazuje na to, že na Slovensku nemáme úctu k základnému zákonu nášho štátu a až príliš veľa jeho zmien vraj bolo politicky motivovaných, účelových a často až škodlivých.

„Dalo sa preto očakávať, že pokušenie vládnej koalície zneužiť svoju ústavnú väčšinu bude príliš veľké, a už to tu máme. Je desivé sledovať poslancov vládnej koalície, ako na prebiehajúcej schôdzi parlamentu vyťahujú návrhy ako zajace z klobúka, v čom by ešte mohli zmeniť ústavu. Dochádza tu k mimoriadne vážnym zásahom do ústavy, a to bez toho, aby tomu predchádzala odborná diskusia,“ píše Chmelár.

Tak to tam doplníme

To, s akou ľahkosťou sa tieto zmeny dejú, ilustroval na príklade, keď prezidentka minulý týždeň vetovala novelu zákona o vysokých školách a pritom pripomenula, že ustanovenie, ktoré jej dáva právomoc odoberať tituly profesorom je protiústavné, pretože prezidentka republiky môže profesorov iba vymenovávať, nie odvolávať.

„Dnešná reakcia ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej priamo v pléne NR SR? No tak túto právomoc prezidentke do ústavy doplníme. Takto predsa nemožno narábať so základným zákonom štátu. Toto je príklad úplne šialeného nekompetentného konania, keď sa zmeny šijú horúcou ihlou a sú zdôvodňované účelovo politicky, nie odborne. Výsledkom je okrem iného aj právna neistota,“ hovorí analytik. Avšak dodáva, že s posilnením kompetencii prezidenta ako takým nemá problém.

Ústavný súd má priveľkú moc

Na opačnej strane, to, čo Chmelár podľa vlastných slov nevidí tak čierne ako opozícia návrh na odobratie právomocí ústavného súdu posudzovať súlad ústavných zákonov a vyjadrenia o tom, že sa v dôsledku toho stávame totalitným štátom, považuje za „hlúposť“ a „účelovú hystériu“.

„Mimochodom, aby každý porozumel súčasnému stavu: ústavný súd nemá ani dnes explicitne zakotvenú právomoc posudzovať súlad ústavného zákona s ústavou. Ústavný súd si takúto právomoc presadil vlastnou judikatúrou, teda vlastnými rozhodnutiami, čo by sa samo osebe mohlo klasifikovať ako protiústavné,“ vraví.

Ústavný súd má podľa neho v tomto ohľade priveľkú právomoc, keď môže rozhodovať o prijatých zmenách od legitímneho zákonodarného zboru, ktorý na základe mandátu voličov ústavnou väčšinou rozhoduje o zmene ústavy alebo o novej ústave. Ide vraj ale o vážne veci, pri ktorých treba širokú verejnú diskusiu a odborný konsenzus.

Navrhuje ústavodarné zhromaždenie

„Skôr ako početné neodborné a politicky účelové zásahy do základného zákona štátu potrebujeme novú ústavu. Tej by mala predchádzať široká a hlboká odborná diskusia, zvolanie Ústavodarného zhromaždenia a potvrdenie druhej republiky v referende. Nič netreba uponáhľať, všetko treba dôkladne zvážiť a využiť doterajšie 28-ročné skúsenosti,“ uzatvára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

15

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov

Na Slovensko dorazilo ďalších 2,8 milióna antigénových testov. Ministerstvo hospodárstva SR ich nakúpilo na základe minuloročného uznesenia vlády, podľa ktorého malo zabezpečiť 8 miliónov testov. „Rezort hospodárstva toto zadanie týmto naplnil a je potrebné, aby bolo rozhodnuté, kto..

Odoberajte náš newsletter