Zsuzsovej vymerali 21 rokov basy za vraždu exprimátora Hurbanova

Alena Zsuzsová (Zdroj: SITA)

Vo veci závažného zločinu úkladnej vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes padol verdikt, ktorým súd troch obžalovaných uznal za vinných.

Hlavného obžalovaného Romana Ostružlíka súd odsúdil na 21 rokov odňatia slobody. Rovnako 21 rokov dostala aj obžalovaná Alena Zsuzsová, ktorá je súdená aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Posledný obžalovaný Vladimír Mosnár dostal ako súhrnný trest odňatia slobody tiež 21 rokov. Všetci obžalovaní majú byť umiestnení v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.

Čítanie rozsudku bolo na 20 minút prerušené pre náhlu nevoľnosť zapisovateľky, ktorú prišli následne ošetriť záchranné zložky. V pojednávaní sa pokračovalo za prítomnosti náhradnej zapisovateľky.

Čo sa stalo?

Podľa rozsudku si mal Roman Ostružlík pre predchádzajúce spory objednať vraždu bývalého primátora Basternáka u Aleny Zsuszovej, ktorá objednávku sprostredkovala Vladimírovi Mosnárovi. Posledný obžalovaný vraždu zorganizoval so Štefanom Kaluzom, ktorý je už za jej spáchanie právoplatne odsúdený na 25 rokov. Mosnár mu mal zabezpečiť zbraň a aj vybrať miesto činu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žiadal pre všetkých troch obžalovaných tresty odňatia slobody v trvaní 25 rokov. Tí od začiatku procesu svoju vinu a účasť na vražde popierali. Podľa Aleny Zsuzsovej, ktorá je súdená tiež v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka, si svedok Zoltán Andruskó si všetko vymyslel a podľa nej vo svojich výpovediach klamal.

Aj on chcel primátorovať

Hlavným obžalovaným je Roman Ostružlík, ktorý si mal vraždu objednať. Obžalovaná Alena Zsuzsová mala byť sprostredkovateľkou vraždy a ďalší obžalovaný Vladimír Mosnár ju mal následne zadať Štefanovi Kaluzovi, ktorý je už za jej vykonanie právoplatne odsúdený. Hlavným svedkom v tejto kauze má byť Zoltán Andruskó, ktorý je kľúčovým svedkom aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil. Alena Zsuzsová v minulosti robila Romanovi Ostružlíkovi politickú kampaň na post primátora Hurbanova proti zavraždenému Basternákovi. Vladimír Mosnár je bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

Zákaz vychádzania bude platiť aj v pondelok 25. a utorok 26. januára. Potrvá do nedele 7. februára. Rozhodla o tom vláda na svojom dnešnom rokovaní. Kabinet na svojom rokovaní 31. decembra 2020 rozhodol, že od 1. januára 2021..

Odoberajte náš newsletter