Fiačan nesúhlasi s návrhom, aby Ústavný súd SR už nemohol skúmať súlad ústavných zákonov s ústavou

Ivan Fiačan (Zdroj: SITA)

V pléne Národnej rady SR (NR SR) vystúpil k novele Ústavy SR, ktorá sa týka reformy justície, predseda Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ivan Fiačan. Ako uviedol, má problém s návrhom, aby ústavný súd už nemohol preskúmavať súlad ústavných zákonov s ústavou.

Podľa neho k tomuto návrhu nebola žiadna odborná ani verejná diskusia, aj keď ide o citlivú tému. Požiadal preto poslancov NR SR, aby zvážili prijatie tejto úpravy kompetencie ústavného súdu. Dodal, že ústavný súd nemá ambíciu voľne zrušovať ústavné zákony prijaté parlamentom.

Navrhované zmeny podľa neho zasahujú aj do kompetencií ÚS SR. Podľa jeho slov s viacerými zmenami ÚS SR aj súhlasí. Ako príklad uviedol zriadenie Najvyššieho správneho súdu SR a s tým súvisiaci presun kompetencií. Doplnil, že ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) sa podarilo pripraviť kvalitný materiál v krátkom čase.

Ministerka spravodlivosti reagovala slovami, že ústavný súd si zobral niečo, čo mu nepatrí. Nesúhlasí s tým, že o tom nebola vôbec diskusia.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

Zákaz vychádzania bude platiť aj v pondelok 25. a utorok 26. januára. Potrvá do nedele 7. februára. Rozhodla o tom vláda na svojom dnešnom rokovaní. Kabinet na svojom rokovaní 31. decembra 2020 rozhodol, že od 1. januára 2021..

Odoberajte náš newsletter