Zomrel francúzsky exprezident d’Estaing. Legalizoval potraty a chcel Ústavu EÚ

Valéry Giscard d'Estaing (Zdroj: SITA)

Vo veku 94 rokov v stredu zomrel bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d’Estaing. Funkciu “hlavy štátu” vykonával v rokoch 1974 – 1981.

Giscard d’Estaing nedávno prekonal ochorenie COVID-19 a izoloval sa vo svojom rodinnom dome v regióne Loir-et-Cher v strednom Francúzsku. “V súlade s jeho prianím sa pohreb bude konať v prísnom súkromí,” informovala jeho kancelária.

Narodil sa 2. februára 1926 na území Nemecka v meste Koblenz, kde jeho otec pracoval ako finančný riaditeľ francúzskej okupačnej správy. Počas politickej kariéry pomohol položiť základy meny euro a pričinil sa o začlenenie Veľkej Británie do Európskej únie.

Pracoval aj na príprave európskej ústavy, ktorá bola formálne predstavená v roku 2004, ale francúzski a holandskí voliči ju vtedy odmietli. Pripravil však cestu pre prijatie Zmluvy o Európskej únii v roku 2007.

Počas jeho funkčného obdobia v prezidentskom úrade boli legalizované potraty a rozvod na základe vzájomného súhlasu. Vek plnoletosti znížil z 21 na 18 rokov. Častokrát hrával na akordeóne vo štvrtiach robotníckej triedy. V jedno vianočné ráno dokonca pozval štyroch okoloidúcich smetiarov na raňajky do prezidentského paláca.

Od roku 1952 bol ženatý s Anne-Aymone Sauvage de Brantes, s ktorou sa mu narodili štyri deti. Vo veku 83 rokov vydal romantický román s názvom “Princezná a prezident”, pre ktorý podľa jeho slov bola predlohou princezná Diana.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter