Poľská vláda chce zaočkovať 50 až 80 percent populácie

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Poľská vláda má v pláne zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 dovedna 50 až 80 % populácie. Vakcinácia, ktorá by mala byť dostupná začiatkom roka, bude pritom dobrovoľná a bezplatná.

Podľa premiéra Mateusza Morawieckého chcú nakúpiť zhruba 45 miliónov dávok vakcín v cene do 10 miliárd zlotých (v prepočte 2,2 miliardy eur) a v tejto súvislosti už urobili aj úpravy v štátnom rozpočte, aby mohli uhradiť tieto “veľmi, veľmi vysoké náklady, ktoré si musia dovoliť”. Vakcíny by pritom podľa neho mali byť k dispozícii hneď, ako ich schvália európske regulačné úrady.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski tiež v stredu povedal, že vakcíny by mohli byť v Poľsku dostupné koncom januára alebo začiatkom februára. Ako prvým ponúknu vakcináciu zdravotníckym pracovníkom, uniformovaným zložkám, ako sú policajti a vojaci, ktorí zdravotníkom pomáhajú, a tiež starším obyvateľom. To by malo predstavovať asi sedem miliónov ľudí z 38-miliónovej krajiny.

Vakcína, ktorá si vyžaduje dve injekcie s odstupom troch týždňov, by mala byť dostupná v rôznych zdravotníckych strediskách naprieč krajinou, aj v mobilných zariadeniach.

Niedzielski tiež uviedol, že v Poľsku evidujú pokles nových infekcií aj hospitalizácií. V stredu poľské úrady oznámili denný prírastok takmer 14-tisíc prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 600 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Celkovo už v Poľsku zomrelo po nákaze koronavírusom viac ako 18-tisíc ľudí.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter