Miroslav Marček si za vraždu Kuciaka nakoniec vo väzení odsedí až 25 rokov

Miroslav Marček (Zdroj: SITA)

Za úkladnú vraždu novinára Jána Kuciaka, vraždu jeho priateľky Martiny Kušnírovej, úkladnú vraždu podnikateľa Petra Molnára a viaceré skutky nedovoleného ozbrojovania a porušovania domovej slobody si Miroslav Marček nakoniec odsedí trest 25 rokov väzenia.

Rozhodol o tom dnes odvolací senát Najvyššieho súdu SR (NS SR), keď vyhovel odvolaniu prokurátora. Ten podal odvolanie proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z apríla tohto roku, ktorý Marčekovi vymeral trest 23 rokov vo väzení. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.

Podľa predsedníčky odvolacieho senátu Aleny Šiškovej súd pri posudzovaní odvolania prokurátora prihliadal na takzvaný princíp proporcionality. „Trest sa musí rovnať spôsobenému bezpráviu,” povedala. Zároveň skonštatovala, že Marček pri spáchaných vraždách postupoval ako profesionál a chladnokrvný nájomný vrah.

Marčekova pomoc nebola dostatočná

„Nebolo jeho snahou predísť náhodným obetiam,” povedala v súvislosti so smrťou Kušnírovej. Odvolací senát podľa Šiškovej súhlasí s konštatovaní ŠTS, že Marček priznaním dopomohol objasniť trestnú činnosť. Nebolo to však podľa nej v „obzvlášť závažnej miere”, keďže sa priznal až v priebehu trestného konania.

Bývalý vojak Miroslav Marček sa ešte v januári tohto roku pred súdom priznal, že zastrelil Jána Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a v roku 2016 aj podnikateľa Petra Molnára. Z tohto dôvodu bol vyčlenený na samostatné konanie.

Kočnera a Zsuzsová boli oslobodení

Už predtým v kauze vraždy investigatívneho novinára uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Zoltán Andruskó, ktorý s vyšetrovateľmi spolupracoval už od svojho zadržania v septembri 2018. Súd mu nakoniec odobril 15 ročný trest.

V hlavnom procese týkajúcom sa vraždy súd 3. septembra obžalovaného Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú oslobodil. Podľa verdiktu súdu neexistovalo na uznanie ich viny dostatok dôkazov. Za vinného uznal Tomáša Szabóa, ktorý je vinný aj z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Proti oslobodzujúcemu verdiktu podal odvolanie prokurátor, odvolal sa tiež odsúdený Szabó.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter