Trans ľuďom, ktorí si nemohli zmeniť pohlavie bez operácie a hormónov, vyplatí Holandsko odškodné 5-tisíc

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Holandsko bude odškodňovať transrodové osoby, ktoré pri oficiálnej zmene pohlavia museli podstupovať základné úkony, ako sterilizácia, operácia či hormonálna terapia. Vraj im to ubližovalo a dostanú preto 5-tisíc eur. Vláda sa im tiež ospravedlnila.

Holandsko sa ospravedlnilo transrodovým ľudom, ktorí museli v minulosti (od roku 1985 až 2014) pri úradnej zmene pohlavia, logicky, podstúpiť aj operáciu a hormonálnu liečbu.

Neostalo však len pri slovách, ale dotknutým osobám, ktorých sú stovky, vláda vyplatí z peňazí daňových poplatníkov odškodné 5-tisíc eur. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na tamojší portál Dutch News.

Vraj tým trpeli

“Je dôležité uznať utrpenie transsexuálov a ponúknuť im uznanie, kompenzáciu a ospravedlnenie,” uviedol v tejto súvislosti holandský minister spravodlivosti Sander Dekker.

Po roku 2014 sa aj v Holandsku zmenila právna úprava do takej podoby, aby bola vo väčšom súlade s progresívnym názorom, že biologické pohlavie sa dá zmeniť pomerne jednoducho. V niektorých prípadoch len obyčajným prehlásením.

Španielsko nezaostáva

Búranie mantinelov tohto druhu neobchádza napríklad ani Španielsko. Dôkazom o tom je aj nedávny legislatívny návrh týkajúci sa transsexuálov, ktorý vzišiel z iniciatívy progresívnej ministerky pre rovnosť Ireny Monterovej.

V jeho texte sa počíta aj s takými ustanoveniami, ktoré pri potencionálnej zmene pohlavia rátajú s tzv. „rodovým sebaurčením“. Podľa španielskeho denníka El Mundo by sa tak mohlo stávať, že na zmenu pohlavia bude stačiť prehlásenie osoby o tom, že sa nestotožňuje s pohlavím, s ktorým sa narodila.

Experiment v Severnej Amerike

V roku 2016 sa pravicovej a často kritizovanej kanadskej aktivistke Lauren Southern podarilo zmeniť si pohlavie vo svojej krajine za dve hodiny. A to vďaka obyčajným tvrdeniam lekárom a úradníčke, ktorá ju okamžite začala oslovovať „pane“.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter