Športový konflikt roka? Zo Slovenskej lyžiarskej asociácie odišlo 46 klubov. Zbohom jej dala aj Vlhová

Petra Vlhová (Zdroj: SITA)

V Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) po utorku nezostal kameň na kameni. Dlhoročné problémy lyžiarov s vedením vyvrcholili vystúpením 46 športových klubov z asociácie. Odchádzajúce kluby v sebe združujú približne 1317 členov. Odchádza tiež päť zo šiestich členov predsedníctva úseku alpských disciplín a jeden člen predsedníctva SLA. Informuje o tom tlačová správa agentúry Time.is Communication.

Nádej delegátov, že by sa situácia mohla zmeniť, dávala konferencia SLA v septembri tohto roka, čo sa nenaplnilo. Podľa vyššie zainteresovaných sa frustrácia a beznádej na zlepšenie podmienok pre šport ešte zhoršili.

“Dnešným dňom oznamujeme, že členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá v sebe združuje takmer 40 percent členskej základne SLA. Prinútilo nás k tomu dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu zodpovedných činiteľov štátu,“ uviedla Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA, ktorá aktuálne rezignovala na svoju funkciu.

Asociácia vraj popiera hodnoty fair-play

Nespokojní lyžiari už 10 rokov upozorňujú všetky kompetentné orgány štátnej správy, a to premiérov, ministrov školstva, štátnych tajomníkov pre šport či hlavnú kontrolórku športu, na praktiky predsedníctva SLA, a to manipuláciu, obchádzanie dôležitých zákonných predpisov a interných smerníc.

“V asociácii neexistuje dialóg, len direktíva a absencia elementárnych znakov slušnosti k svojim členom, popierajú sa tam základné princípy športu, hodnoty príležitostí a fair play,“ dodala Palovičová, známa medzinárodná rozhodkyňa a organizátorka pretekov.

Známe tváre sa dištancujú tiež

Odchádzajúcich členov podporujú aj svetové mená ako Lyžiarska akadémia Veroniky Velez-Zuzulovej, Ski Team Žampa či Ski Team Vlha. “Nechceme byť spájaní s praktikami a spôsobmi, ktoré sa používajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Náš tím je plne ochotný reprezentovať Slovensko, avšak prostredníctvom inej organizácie ako SLA,“ uviedol Igor Vlha. “Všade musia byť a potom platiť rovnaké pravidlá pre všetkých,” podotkol Tomáš Žampa.

Odchod z národnej asociácie znamená pre všetkých športovcov, trénerov a ich materské kluby vrchol frustrácie a beznádeje. Upozorňujú, že ak ani dnes nezasiahnu kompetentní predstavitelia štátu, lyžovanie u nás skončí. Masívny odchod sa deje aj napriek riziku, že sa slovenskí reprezentanti nebudú môcť zúčastňovať na medzinárodných pretekoch. Lyžiari veria, že po tomto kroku sa na to už kompetentní nebudú nečinne prizerať.

Ministerstvo reagovalo

“Vieme, že ak by sme naďalej zostávali nemí, tak lyžovanie u nás tak, ako ho poznáte, skončí. Pod vedením Ivana Ivaniča a Marina Mersicha národná asociácia nedokázala udržať vo svojich radoch významné mená lyžovania ako Veroniku Velez-Zuzulovú, Janu Šeďovú, olympijského medailistu Radoslava Žideka alebo Martina Bajčičáka. Preto vyzývame predstaviteľov štátu, aby s okamžitou platnosťou zastavili financovanie a odobrali štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii,“ uzavrela Jana Palovičová.

Tento apel sa neminul účinku. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky aktuálne odobralo Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) štatút národného športového zväzu. Slovenské lyžovanie bude po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou dočasne patriť pod správu Slovenského olympijského a športového výboru. A to až dovtedy, kým sa nevymenuje nový národný športový zväz, ktorý by reprezentoval záujmy lyžiarskej rodiny na Slovensku.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter