Škótska líderka by chcela v roku 2021 ďalšie referendum o nezávislosti

Nicola Sturgeonová (Zdroj: SITA)

Škótska líderka dúfa, že sa v krajine budúci rok podarí zorganizovať referendum o nezávislosti. Vyjadrila sa tak v pondelok a opäť tak vykročila v ústrety konfliktu s britskou vládou, ktorá odmieta schváliť ďalšie hlasovanie o osamostatnení Škótska.

Prvá ministerka Nicola Sturgeonová oznámila, že súčasťou jej kampane pred škótskymi parlamentnými voľbami naplánovanými na máj 2021 bude aj snaha o získanie mandátu na vyhlásenie ďalšieho referenda o nezávislosti “v začiatkoch nového parlamentu”, ktorého funkčné obdobie bude trvať od roku 2021 do roku 2025.

V príhovore počas virtuálnej konferencie jej Škótskej národnej strany (SNP) sa Sturgeonová vyjadrila, že Škótsko má právo vybrať si nezávislosť, “ak to chce väčšina z nás”. “To neodňateľné právo na sebaurčenie nesmie byť a nebude predmetom westminsterského veta,” uviedla, odkazujúc na vládu v Londýne.

Naposledy to bolo tesné

Škóti v roku 2014 hlasovali v referende v pomere 55 % za zotrvanie v Británii a 45 % za osamostatnenie. Ďalšie hlasovanie by si vyžadovalo súhlas britskej vlády, no premiér Boris Johnson trvá na tom, že žiadosť Škótska odmietne. “Ľudia v Škótsku o tom hlasovali (v roku 2014) a hlasovali za zotrvanie v Spojenom kráľovstve,” reagoval v pondelok jeho hovorca Jamie Davies.

SNP, ktorá vedie vládu v Edinburghu, však tvrdí, že brexit zmenil situáciu a prinútil Škótsko proti jeho vôli odísť z Európskej únie. Za odchod Británie z EÚ hlasovala v referende v roku 2016 tesná väčšina obyvateľov Spojeného kráľovstva (51,89 %), no prevažná väčšina Škótov (62 %) sa vyjadrila za zotrvanie v únii.

Brexit situáciu obrátil

Najnovšie prieskumy verejnej mienky tiež ukazujú, že väčšina obyvateľov Škótska je v súčasnosti už naklonená nezávislosti, pričom to zdôvodňujú najmä pandémiou koronavírusu a brexitom. Sturgeonovej pokojná a jasná komunikácia počas pandémie si, v porovnaní s Johnsonovým rozháranejším prístupom, vyslúžila všeobecné chvály.

Prvá ministerka síce neuviedla, čo bude robiť, ak britská vláda odmietne povoliť referendum, no niektorí zástancovia nezávislosti naznačili, že by mohla požiadať o rozhodnutie Najvyšší súd.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Celosvetový počet mŕtvych na Covid-19 presiahol dva milióny

Celosvetový počet mŕtvych na Covid-19 presiahol dva milióny

Počet ľudí, ktorí vo svete zomreli v dôsledku nákazy novým koronavírusom, presiahol hranicu dva milióny. Podľa dát Johns Hopkins University, ktorá vedie štatistiky v súvislosti s vírusom, sa tak stalo v piatok. Svet dosiahol tento smutný míľnik v..

Odoberajte náš newsletter