Medzitým na Slovensku: Vnučka babke tajne odlajkovala FB stránky, aby nesledovala hoaxy

Ilustračný obrázok (Zdroj: pexels.com)

Na Slovensku existujú prípady ľudí, ktorí odrádzajú svojich blízkych od sledovania údajne nespoľahlivých informačných zdrojov na internete veľmi zvláštnym spôsobom. Hovorí sa napríklad o situáciách, kedy sa deti či vnúčatá nepozorovane „vkradnú“ na účet svojej babky či mamy a odlajkujú im niektoré médiá, ktoré na Facebooku čítajú.

Kultúrna a informačná vojna, ktorá neobchádza ani Slovensko, má za následok aj zhoršenie tých najbližších medziľudských vzťahov vo sfére priateľstva či rodiny. Či k ich náprave pomôže aj najnovší kontroverzný fenomén, o ktorom informuje Denník N, je vysoko otázne.

Podľa dostupných informácií si totiž niektorí Slováci nárokujú právo rozhodovať o tom, aké budú ich blízki sledovať informačné zdroje, prípadne naopak či smú sledovať médiá, ktoré šíria hoaxy alebo údajné hoaxy na internete, presnejšie na Facebooku.

Keď sa babka nepozerá…

Za týmto účelom potom podnikajú rôzne „záškodnícke“ operácie. V lepšom prípade so súhlasom dotknutého príbuzného „olajkujú“ stránky hlavnoprúdových médií, v tom horšom využijú to, že sa ich mamy či staré mamy neodhlasujú zo sociálnej siete a „odlajkujú“ im stránky, ktoré predtým rady sledovali – ako v prípade dvoch nemenovaných mladých žien.

To, do akej miery je takéto ovplyvňovanie štruktúry príspevkov rozšírené, sa, pochopiteľne, zistiť nedá, no Denník N hovorí o troch konkrétnych prípadoch, ktoré sa líšia v spôsoboch aj záveroch, do ktorých sa vyvinuli.

Zásah do súkromia

Odborník na kritické myslenie Ján Markoš, autor knihy o etických dilemách, ktorého novinári citujú, považuje takýto prístup za zásah do dôstojnosti človeka, ktorý nevyváži ani fakt, že dotyčný prestane šíriť internetové klamstvá.

„Tajné ovplyvňovanie nastavení Facebooku je podľa mňa väčším zásahom do súkromia a autonómie daného človeka, než aký by bol benefit, keby tento človek prestal svojou troškou prispievať do stoky hoaxov,“ nechal sa počuť Markoš.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

15

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter