Pre sopečnú erupciu v Indonézii evakuovali zhruba 2 800 ľudí

(Zdroj: Wikipedia)

Erupcia indonézskej sopky Ili Lewotolok v nedeľu viedla k evakuácii takmer 2 800 ľudí. Sopka, ktorá sa nachádza na ostrove Lembata, vychrlila oblak dymu do výšky 4 000 metrov a na mnohé oblasti ostrova dopadal popol.

Evakuácie sa dotkli ľudí z prinajmenšom 28 dedín na jej úpätí, uviedol hovorca indonézskej agentúry pre zmiernenie katastrof. Z oblasti nehlásia úmrtia ani zranenia spôsobené erupciou.

Indonézske ministerstvo dopravy informovalo, že po erupcii vydali letecké varovanie a miestne letisko pozastavilo prevádzku.

Agentúra pre zmiernenie katastrov po výbuchu varovala dedinčanov a horolezcov, aby sa vyhli kráteru na vzdialenosť štyroch kilometrov a dávali si pozor na lávu.

Sopka Ili Lewotolok máva erupcie priebežne od októbra 2017. Centrum na zmiernenie vulkanologického a geologického rizika zvýšilo úroveň výstrahy pred nedeľňajšou erupciou na druhý najvyšší stupeň po tom, čo senzory zachytili zvýšenú aktivitu.

Ili Lewotolok, ktorá je vysoká 5 423 metrov, je jednou z troch súčasne erupčne činných sopiek v Indonézii, spolu s Merapi na ostrove Jáva a Sinabung na Sumatre.

Ostrovný štát má viac ako 120 aktívnych sopiek. Indonézia leží v takzvanom Ohnivom kruhu – oblasti charakteristickej častou seizmickou a vulkanickou aktivitou.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter