Vyhadzov za nenosenie LGBT trička? Bývalá pracovníčka žaluje Starbucks

Tričko Starbucks Pride - Ilustračný obrázok (Zdroj: Reddit)

Bývalá baristka celosvetovej siete kaviarní Starbucks Betsy Fresseová pred niekoľkými dňami zažalovala svojho exzamestnávateľa. Dôvodom je výpoveď, ktorú mala obdržať po tom, ako v práci odmietla nosiť dúhové tričko na podporu LGBT komunity, pretože by to bolo v rozpore s jej náboženským presvedčením.

Prípad siaha ešte do minulého roku, keď Fresseová v rámci stretnutia pracovníkov v kancelárii vedúceho v pobočke v New Jersey uvidela na zemi škatuľu so zamestnaneckými „pride“ tričkami a zaujímalo ju, či jedno z nich bude musieť nosiť aj ona, pričom mala byť ubezpečená, že nie.

Podľa žaloby ju ale krátko po tom kontaktovala telefonická linka Starbucksu, ktorá má na starosti dodržiavanie etiky a predpisov, a požadovala vysvetlenie jej postoja. Fresseová uviedla, že by jej v nosení tohto odevu bránilo jej náboženské presvedčenie.

Nemusí, ale musí?

Onedlho bola zamestnankyňa informovaná, že jej pracovný pomer bol ukončený z dôvodu, že jej výkon nebol „v súlade so základnými hodnotami spoločnosti Starbucks“. Podľa poznámky k predmetnej výpovedi, keď bolo tričko Fresseovej nakoniec aj tak odovzdávané, povedala, že ho nosiť nebude a vraj jej kolegovia „potrebujú Ježiša“.

Žaloba tiež uvádza, že v zmysle svetonázoru Fresseovej „je manželstvo v Biblii definované iba ako zväzok medzi jedným mužom a jednou ženou a že akákoľvek sexuálna aktivita, ktorá sa odohráva mimo tohto kontextu, je v rozpore s jej chápaním biblického učenia.“

Fresseová vo februári podala sťažnosť na Komisiu pre rovnaké príležitosti v zamestnaní a v auguste tohto roku dostala povolenie na podanie žaloby. Žiada v nej spätné vyplatenie mzdy s úrokmi plus odškodnenie.

Dresscode to vraj nevyžadoval

Hovorca Starbucks pre americkú televíziu NBC News uviedol, že Fresseovej tvrdenia sú „bezpredmetné“ a že spoločnosť je pripravená vysvetliť prípad pred súdom. 

„Starbucks nediskriminuje na základe pohlavia, rasy, náboženstva alebo sexuálnej orientácie,“ uviedol v e-maile. Dodal, že okrem zelenej zástery Starbucksu „žiadna časť nášho dresscodu nevyžaduje, aby zamestnanci nosili akékoľvek oficiálne veci, ktoré si osobne nevybrali“.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

18

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Úmrtnosť v Česku bola vlani najvyššia za takmer 30 rokov

Dôvody úmrtnosti štatistický úrad nezverejňuje, ale podľa údajov rezortu zdravotníctva je na príčine koronavírus. Úmrtnosť v Českej republike v minulom roku prekonala rekord. Do konca prvého decembrového týždňa v krajine podľa údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ) v krajine..

Odoberajte náš newsletter