Navaľnyj vyzval úniu, aby sa pripravila na ruské voľby

Alexej Navaľnyj (Zdroj: SITA)

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj vyzval Európsku úniu (EÚ), aby zamietla výsledky budúcoročných parlamentných volieb v Rusku, ak niektorým kandidátom zabránia kandidovať. Zároveň prostredníctvom videospojenia v piatok apeloval na europoslancov, aby uvalili sankcie na oligarchov blízkych ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. “Je dôležité, aby Európa nezostala ticho” v súvislosti s podmienkami v Rusku, povedal.

Protikorupčný aktivista a dlhodobý oponent Putina opísal septembrové voľby do Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, ako “absolútne zásadnú udalosť”. Spolu s ďalšími opozičnými politikmi očakávajú manipulovanie s hlasmi, ale “najdôležitejšie je právo zúčastniť sa”. “Ak sa môžu všetci zúčastniť, môžeme sa o tom ďalej baviť. Ale ak niekomu nedovolia zúčastniť sa, výsledky takýchto volieb nebudú nikdy uznané,” navrhol Navaľnyj Európskej únii, ako by mala postupovať. Navaľnému tiež niekoľkokrát zabránili kandidovať vo voľbách.

Navaľnyj vyzval euroblok, aby zmenil svoj postoj k sankciám, pretože zákazy cestovania a zmrazenie majetku za otravy či volebné nezrovnalosti pre vojenských predstaviteľov nemajú zmysel, pretože sa obyčajne nepohybujú mimo Rusko a nevlastnia nehnuteľnosti ani bankové účty v Európe. EÚ by sa podľa neho mala zamerať na peniaze, ktoré sú dôvodom spomínaných údajných zločinov, a ruských oligarchov. Takýto prístup by podľa jeho slov ocenila väčšina ruských občanov.

Štyridsaťštyriročný Navaľnyj sa v Nemecku zotavuje po otrave, ktorú odborníci pripisujú nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby. V súvislosti s otravou ministri zahraničia EÚ minulý mesiac uvalili sankcie na šiestich ruských predstaviteľov a štátny výskumný inštitút. Rusko následne oznámilo odvetné kroky zamerané na francúzskych a nemeckých predstaviteľov blízkych lídrom oboch krajín.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter