Docent zo Zvolena vyhlásil občiansku neposlušnosť pre propagandu a potláčanie práv. Hrozí mu výpoveď

Technická univerzita vo Zvolene (Zdroj: TUZVO)

Docent Vladimír Kubovčík zo Zvolenskej univerzity minulý týždeň vyhlásil občiansku neposlušnosť a odmietol učiť svojich študentov. Nepáči sa mu potláčanie práv a slobôd, zosmiešňovanie iných názorov či propaganda zo strany vlády a médií hlavného prúdu v súvislosti s pandémiou. Po pár dňoch reagovala aj škola. Ak by vraj jeho postoj pretrvával, hrozí mu strata práce.

Vládne protipandemické opatrenia sú predmetom kritiky takmer zo všetkých strán. Vôbec prvýkrát sa však zrejme stalo, že by kvôli nim vyhlásil občiansku neposlušnosť pedagóg na vysokej škole.

Reč je o docentovi Vladimírovi Kubovčíkovi pôsobiacom na Technickej univerzite vo Zvolene, ktorý už pred týždňom adresoval svojim študentom elektronickú správu, v ktorej im oznámil, že sa v najbližší piatok nezúčastní prednášky ani cvičení a vyzval ich na samoštúdium.

Sme svedkami rozkladu spoločnosti

„Pod rúškom pandémie je obmedzovaná zdravotná starostlivosť, právo na pravdivé a úplné informácie, nastupuje tvrdá cenzúra, prebieha zosmiešňovanie až kriminalizácia neželaných názorov a vyjadrení,“ uviedol v liste učiteľ pôsobiaci na Fakulte ekológie a environmentalistiky.

Pedagóg sa nazdáva, že slovenská spoločnosť je vystavená intenzívnej a očividnej snahe o potlačenie základných práv a slobôd a podľa jeho mienky sme „kŕmení a masírovaní propagandou, ktorá sa na nás valí z televízie, mainstreamovej tlače a internetu“.

Upozornil tiež na vážne existenčné problémy mnohých rodín či nemožnosť plnohodnotne sa vzdelávať u detí a myslí si, že v záujme „vyššieho dobra“ je u nás porušovaná ústava samotnými politikmi.

„Od jari tohto roka sme svedkami a dokonca priamymi účastníkmi rozkladu sociálnych vzťahov, ekonomiky a vôbec celého normálneho fungovania našej spoločnosti a národa,“ nechal sa počuť docent s tým, že svoju občiansku neposlušnosť opiera o ústavu, ktorá v týchto situáciách garantuje právo na odpor.

Škola varovala pre výpoveďou

Po čase na konanie profesora reagovalo aj vedenie fakulty, kde pôsobí, a skonštatovalo, že hoci nikto nie je nadšený zo situácie, ktorá viedla k online výučbe, odmieta spôsob, akým sa Kubovčík snaží situáciu riešiť. Preto bol vraj napomenutý a vyzvaný k plneniu pracovných povinností.

„Z uvedených dôvodov bol menovaný výrazne vyzvaný k plneniu pracovných povinností tak, ako to vyplýva z rozhodnutí zamestnávateľa, a teda uskutočňovať výučbu zverených predmetov on-line, nakoľko o spôsobe výučby nerozhoduje zamestnanec, ale zamestnávateľ, ktorým je TUZVO,“ konštatuje vedenie fakulty.

Vo vyjadrení vedenie rovno oznamuje, že ak by odmietal učiť aj naďalej, fakulta by to považovala za vážne porušenie pracovnej disciplíny, „čo je dôvod na rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou alebo aj okamžitým zrušením“.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

128

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri plošnom testovaní odhalili ohnisko nákazy v Dunajskej Strede

Pri plošnom testovaní odhalili ohnisko nákazy v Dunajskej Strede

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dunajskej Strede nariadil karanténu obyvateľov Komunitného centra na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede. Pri zabezpečení ich izolácie má asistovať mestská polícia, prípadne Policajný zbor SR. Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 v sobotu odhalilo..

Odoberajte náš newsletter